Bralni izziv 2015 redheadfairy

Na tem forumu se nahajajo vsi potekli in aktualni bralni izzivi.

Moderator: The Book Crusaders

Uporabnikov avatar
redheadfairy
Forest Spirit

Bralni izziv 2015 redheadfairy

PrispevekNapisal/-a redheadfairy » 20 jan 2015, 23:45

Uf sm vas pogrešala Bralnico prejšne leto... Evo grem zopet novim izzivom na proti... :jupi:
No pa poizkusimo kako bo šlo.

Seznam nalog:

1) Izšla pred več kot 10 leti (3 točke)
2) Ena beseda v naslovu (2 točki)
3) Avtor, mlajši od 30 let (3 točke)
4) Lepa platnica (1 točka)
5) Dogajanje v kraju, ki si ga želiš obiskati (2 točki)
6) Dogajanje v Evropi (2 točki)
7) Vijolična platnica (3 točke)
8) Romantika (2 točki)
9) Več kot 400 strani (3 točke)
10) Uspešnica, ki je še nisi prebral/a (1 točka)
11) Knjiga, ki jo že imaš doma (3 točke)
12) Kriminalka ali grozljivka (2 točki)
13) Po lastni izbiri (1 točka)
14) Znanstvena fantastika (2 točki)
15) Drugi del poljubne serije (3 točke)
16) Od nekdaj si jo želiš prebrati (1 točka)
17) Knjiga, ki si jo enkrat že prebral/a (3 točke)
18) Fantazija (2 točki)
19) Knjiga, ki je dobila kakšno nagrado (3 točke)
20) Knjiga, ki bi jo moral/a prebrati v šoli (2 točki)
21) Dogajanje v gorah ali na snegu (2 točki)
22) Po priporočilu nekoga iz Bralnice (1 točka)
23) Izšla leta 2015 (3 točke)
24) Tvoj priljubljen avtor (2 točki)
25) Resnična zgodba (3 točke)
Nazadnje uredil/a redheadfairy dne 22 mar 2015, 15:20, skupaj urejeno 9 krat.
A good book should leave you... slightly exhausted at the end. You live several lives while reading it. ~William Styron, interview, Writers at Work, 1958

Uporabnikov avatar
redheadfairy
Forest Spirit

Re: Bralni izziv 2015 redheadfairy

PrispevekNapisal/-a redheadfairy » 21 jan 2015, 00:16

1. Knjiga ki je izšla pred več kot 10 leti - 3 točke

Slika
Jane Austone
Northangerska opatija

http://www.bralnica.com/knjiga/northanger-abbey/

Knjiga pripoveduje o najsnici, na obisk v mesto k družinskim prijateljem. Cathrin, katera je svoje dogodivščine nabirala v kriminalnih knjigah v vaški hiši z svojimi sorojenci, je tako spoznala lepote meščanskega življenja ter občutila tudi slabo plat spletk ter govoric. Njeno potovanje iz Batha se nadaljuje k Northanerski opatiji, kjer se odzove na povabilo očeta nove prijateljice. To je zanjo priložnost da odkrije dvorec, ki je podoben tistim, o katerih je brala. Skuša vplesti v njegovo zgodbo dramo, ter želi pomagati prijateljici... Ko je na hitro vržena na cesto. Ob vsem tem pa se je v njeno srce prikrade ljubezen.

Roman je zanimiv a nekoliko monoton po mojem mnenju. Je pa res da nisem vajena tega tipa pisanja in sem se lepo prebila skozi, kljub temu da ni ravno najbol hitro berljiva.
Nazadnje uredil/a redheadfairy dne 07 mar 2015, 02:50, skupaj urejeno 2 krat.
A good book should leave you... slightly exhausted at the end. You live several lives while reading it. ~William Styron, interview, Writers at Work, 1958

Uporabnikov avatar
redheadfairy
Forest Spirit

PrispevekNapisal/-a redheadfairy » 21 jan 2015, 00:30

3. Avtor mlajši od 30 let - 3 točke

Slika
Uroš Topič
Ema Storm: Bratovščina Culis

http://www.bralnica.com/knjiga/bratovscina-culis/

Bom kar takoj povedala da sem bila navdušena nad knjigo.... :eusa_dance: Takoj sem vsem mojim najbližjim bookworm prijateljem/znancem delila to knjigo. Bila sem šokirana kako dobre "ŠeTopleIzPeči" pisateje imamo. Nekoliko je bilo ponekod "štorasto" razvita zgodba, ampak ne dovolj da nebi prebrala novega dela knjige.

Knjiga govori o bogati/snobovski Ljubljančanki, ki se mora preseliti z mamo v Novo mesto. To je zanjo nočna mora, saj mora zapustiti svoje prijatelje ter varno zatočišče mesta Ljubljane, saj želi mati raziskati skrivnost babice. Počasi in z veliko težavo, prične sprejemati in se adaptirati v novo okolje. Seveda pa materi ne odpusti njenega "zločina" selitve. H lažjemu odpiščanju ter omilitvi nečimrnosti in snobostva pa pripomore dejstvo, da je sklenila nenavadno prijatelstvo. Prijatelstvo z vilincem.
Nazadnje uredil/a redheadfairy dne 07 mar 2015, 02:52, skupaj urejeno 3 krat.

Uporabnikov avatar
redheadfairy
Forest Spirit

PrispevekNapisal/-a redheadfairy » 21 jan 2015, 00:55

9. Roman z več kot 400 strani - 3 toče
(Ta jih ima več kot 700 :019: .)

Slika
Zdravnik
Noah Gordon

http://www.emka.si/zdravnik-zepna-knjiga/PR/1765657

Srednjeveški roman (dogaja se okoli leta 1000) Roman govori o življenju Rob Col-a. Prične se z njegovimi 9 leti, kjer mu kmalu umreta starša, najprej oče kasneje pa še mati. Ob teh dveh dogodkih spozna svoj dar, kateri mu pove da o oseba kmalu umra. Družino razbijejo po smrti na več koščkov. Otroke vzamejo ljudje za svoje/ vajence. Roba vzame kot vajenca brivec - kirurg. Ta je bil dober mož, ki kljub strogosti lepo skrbi zanji in ga nauči raznih veščin. Ob njem mladi Rob odrašča. Ko brivec umre, je Rob nekaj časa samostojen. Njegov dar je bil mnogo boljši in mu je pomagal. Prodajal je njun lek, "zdravil" ter zabaval ljudi z norčijami. Spozna, da obstajaja v daljni Perziji židovsko - muslimanska šola za prave zdravnike. Zato skuje načrt da zaigra žida in se gre šolati. Pot do tja je bila težka, a še mnogo težje je bilo samo šolanje, ter borba za obstanke med živimi. Seveda pa se protagonist tudi zaljubi rdečelaso (sevda) Škotinjo) kar mu pot in življenje še malo oteži.

Knjiga je sijajna, lahko berljiva :105: in zanimiva. :016: Komaj sem čakala in bila napeta do zadnje strani. Še kdaj bo na seznamu za branje. Slabost je le dejstvo da je ogrooooooomna :D. Ampak ne ne pusti z polno vprašanji, pač pa ti da ob koncu vse odgovore.
Nazadnje uredil/a redheadfairy dne 07 mar 2015, 02:53, skupaj urejeno 2 krat.

Uporabnikov avatar
redheadfairy
Forest Spirit

PrispevekNapisal/-a redheadfairy » 23 jan 2015, 00:11

14 Znanstvena fantastika -2 točki

Slika
Suzanne Collins
Igre Lakote
1.del
Arena smrti

http://www.bralnica.com/knjiga/the-hunger-games/

No pa sm se končna odločila da jo preberem. In občutki: :108: I LOVE IT. Prebrala sem jo v "šusu". In naslednja dela :111: ... No, bom povedala pri nasledni številki izziva :P...

Zgodba je postavljena v prihodnost severne Amerike, kjer je "država"
sestavljena iz 12 okrožij. V zgodovini je bilo 13 okrožij, ker pa se 13 okrožje upre, naj bi ga "zbrisal" iz obličja zemle. V spomin na "enotnost" in koliko država naredi zanje, v resnici pa bolj za ustrahovanje državljanov (v smislu: če se uprete boste na slabšem) se organizirajo Igre lakote, ki je kot nekakšna resničnostna oddaja. Organizatorji izžrebajo iz vsakega okrožja 2 igrala, deklico ter dečka med 12 in 18 letom. Protagonistka je dekle Katniss iz 12 okrožja, ki se prostovolno javi da bi zaščitila mlajšo sestrico katero so izžrebali. Zmagovalec je lahko le en preživeli.
Nazadnje uredil/a redheadfairy dne 07 mar 2015, 02:56, skupaj urejeno 2 krat.

Uporabnikov avatar
redheadfairy
Forest Spirit

PrispevekNapisal/-a redheadfairy » 05 feb 2015, 23:43

7) Vijolična platnica (3 točke)

Slika
Nina George
Svetloba v Provansi

http://www.dobreknjige.si/Knjiga.aspx?knjiga=450

Na hitro bom opisala zgodbo... Govori o "lekarnarju" Jeanu, ki namesto zdravil ljudem predpisuje knjige. Lekarna je v bistvu velik čoln. Jean pa ima nesrečno srčno bolezen. Zgodovino, ki ga preganja, kot ga preganja njeno poslovilno pismo ki ga ni nikoli prebral. Lekarnar se odloči iti na pot z tem čolnom na pot nazaj k njej. Na poti pa se pripeti veliko dogodivščin in sklene zanimiva poznanstva.

Torej knjiga.... Je zanimiva. Všeč mi je njegova ljubezen do knjig in mišljenje koliko moči ima ena samcata knjiga na človeško življenje. Navdušena sem nadkoncem knjige kjer so "dodatki" iiiii nebom spoilrjev trosila.... Zanimiva, vsebuje ljubezen do knjig, hrano ter ljubezen. Tri stvari ki jih obožujem, ampak me pa ni povsem očarala.
Nazadnje uredil/a redheadfairy dne 07 mar 2015, 02:57, skupaj urejeno 1 krat.

Uporabnikov avatar
redheadfairy
Forest Spirit

PrispevekNapisal/-a redheadfairy » 06 feb 2015, 00:27

15) Drugi del poljubne serije (3 točke)

Slika
Suzanne Collins
Igre lakote
2. del
Kruto maščevanje

http://www.bralnica.com/knjiga/mockingjay/

Na hitro: Katniss in Peeta preživita igre. Ljubezenski trikotnik... Nato pa sta znova vržena nazaj notri z soigralci ki so preživeli igre (Iz vsakega območja 2). Še en napet del... Več nebom povedala ker je preveč spoilerjev... Čisto spodaj sm dala enga finalnga :P....

Uf knjiga je fenomenalna. Ena je bolša od druge.. Hvala bogu sm imela še zadnji del pri roki, ker je bik pač MUST da izvem konec... Mislim da to pove vse :zvizgac: .
Še spoiler za tretjo knjigo, Katniss konča z :Peeta. Morala sm dati to iz sebe :102: .
Nazadnje uredil/a redheadfairy dne 07 mar 2015, 02:57, skupaj urejeno 1 krat.

Uporabnikov avatar
redheadfairy
Forest Spirit

PrispevekNapisal/-a redheadfairy » 02 mar 2015, 10:56

20) Knjiga, ki bi jo moral/a prebrati v šoli (2 točki)

Slika
J. D. Salinger
Varuh v rži

Bogat najstnik Holden Caulfield išče smisel v življenju, knjiga je opis del njegove mladosti ki se odvija v 50h letih. Kot prvo naj povem da je bila zame knjiga odlična le sam protagonist razvajen fant. Jadra od šole do šole, z nobeno ni zadovoljen saj jo sodi po ljudeh ki jo obiskujejo. Mogoče gre za dejstvo, katerega so me učili starši : Ni pomembno kdo hodi v šolo, na koncu je pomembno le to kaj si ti naredila. Pa nisem bila odličnjakinja in nisem marala šole. Sicer lahko čutim empatijo in si predstavljam njegovo razmišljanje kot napredno. Vendar se nisem mogla poistovetit ali razumet zakaj se ne potrudi narediti spremembe. Zakaj stegnira. Če se boji postati bogat odvetnik pa naj postane zdravnik ali kirurg? :016: ... Retorično vprašanje.
Knjiga je dobra, saj dobro pokaže najstniško zbeganost in Ameriško realnost: sanje so dosegljive za svojo ceno.

Ali bi jo priporočala za branje? Ja. Bi jo morali brati v šolah po mojem mnenju? Samo za bralno značko (po prosti izbiri). Oprostite mi, nasproti-misleči.

Uporabnikov avatar
redheadfairy
Forest Spirit

PrispevekNapisal/-a redheadfairy » 02 mar 2015, 11:06

21) Dogajanje v gorah ali na snegu (2 točki)
Slika
Jo Nesbø
Snežak

Samo trenutk. ( :vso_cast: :eusa_dance: :rock: :jupi: :jupi: :jupi: :jupi: :jupi: :jupi: )
Čustva so zunaj.
Nisem ravno bralec kriminalističnih knjig, niti zimskih. A snežak ki z prvim snegom umori žrtve?Knjiga je FENOMENALNA kriminalka. Realistično naslikana od samega kriminalista Hola do prikaza žrtve (preberi če imaš dober želodec: zmrznjena žrtev imela zašita usta, žablje zabite v nasmeh ter odvzet hrustanec nosu in notri zabit korenje khm kdo se lahko spomni kaj takšnega? Knjiga te drži v adrenalinu, dihaš z zgodbo in si žeiš najti morilca. Še zmeraj pa mi ni jasno nekaj... Kdo je bil človek ki je preverjal ali ima v stanovanju gobo. Je to naslednji roman? aaaa
Priporočam!

Vprašanje: Do you wanna bild a snowman? je ravnokar dobilo dofinitiven NE
:120:

Uporabnikov avatar
redheadfairy
Forest Spirit

PrispevekNapisal/-a redheadfairy » 22 mar 2015, 15:44

6) Dogajanje v Evropi (2 točki)
Slika
Jessie Burton
Miniaturistka

Platnica in naslov sta vabljive. Opis knjige - pa odlično. V vsaki knjigarni mi je padla v roke, pa sem rekla da bo to ena fenomenalna knjigica za v Bralnico (po oddlašanju). In kaj sem ugotovila? BLJAAAAK.
Zgodba je bila površna in me sploh ni potegnila vase. Mogoče ni "tipičen zgodovinsko - ljubezenski roman" (moja definicija: ženska (revnejša) se poroči z možatim moškim (seveda bogatim trgovcem (do sem drži)) z katerim imata srečen konec tadadada), ženska v 1686 l. se nevede poroči z moškim za katerega se kasneje izkaže da je gej (po poroki). Johan se "zrači" naokrog (ima intimna razmerjav z moškimi katerih sploh ne skriva (če varaš bodi vsaj diskretn, madonca)) in deklica ne zna udarit po mizi in zahteva svoje mesto v hiši. Edina razveseljiva točka je pomanjšana verzija njune hiše, katero dobi kot poročno darilo od moža.
Nekoliko pa jo zamoti tudi neznana miniaturistka, ki ji pošilja dele za njeno hišico in nenavadno dobro pozna intimno življenje v tej hiši.
Razplet je žalosten. Sam princip zgodbe je odličen (kje še imaš tako zgodbo?), vendar pa me knjiga enostavno ni potegnila. Ah dogajanje : Amsterdam - bogata četrt.

Vrni se na

Kdo je prisoten

Po forumu brska: Bing [Bot] in 4 gostov