Bralni izziv 2015 - Malina15

Na tem forumu se nahajajo vsi potekli in aktualni bralni izzivi.

Moderator: The Book Crusaders

Uporabnikov avatar
malina15
Opravljen celotni bralni izziv 2018
Kraj: Koper

Re: Bralni izziv 2015 - Malina15

PrispevekNapisal/-a malina15 » 20 feb 2015, 18:45

2. Ena beseda v naslovu - 2 točke

Knjiga : Vrnitev
Avtor : Dulce MAria Cardoso

Izdaja:CZ 2013, 285 strani
Moja ocena :

Kratek opis in moji vtisi:

Knjiga leta 2011 na Portugalskem. Zgodba se nam predstavi skozi oči mladega fanta, ki z mamo in sestro pripotuje nazaj na Portugalsko leta 1974 iz Angole, kjer razglasijo neodvisnost. Oče ostane v Angoli, kjer ga nekaj črncev odpelje in o njem ni nobenega glasu več. Vpogled v bedne usode ljudi, ki so jim nekoč obljubljali boljše življenje v Angoli, koloniji Portugalskega imperija in so se sedaj morali vrniti brez vsega nazaj. Sicer dolgi stavki, vendar mislim, da ravno to daje občutek tesnobe in strahu. Predvsem pa mi je bila všeč tale prispodoba :
... " in če se je prikazala mavrica, smo rekli, dežuje in sije sonce, čarovnice delajo šarkelj."

Odstrla se mi je še ena plat zgodovine, ki je nisem poznala. Priporočam <3
Nazadnje uredil/a malina15 dne 24 feb 2015, 21:09, skupaj urejeno 1 krat.

Uporabnikov avatar
malina15

PrispevekNapisal/-a malina15 » 22 feb 2015, 11:48

14. Kriminalka - 2 točke

Knjiga : Angel smrtil
Avtor : Camila Lackberg

Izdaja:Učila 2014, 447 strani
Moja ocena :

Super kriminalka. 8 v vrsti zgodb, kjer zakonski par policist Patrick in pisateljica Erica raziskujeta umore. Tokrat je pred njima zapleten primer iz leta 1974, ko je izginila cela družina, razen enoletne deklice Ebbe. Sedaj se Ebba po osebni tragediji izgube sina vrne nazaj na otok v hišo tragedije, ki naj bi jo z možem obnovila za turizem. In seveda prihajajo na plan nove sledi in zapleti. Super kriminalka, moram prebrati še vse druge, začne pa se z Ledeno princeso in nato Pridigar, Kamnosek, Tujka, Neznaka, Morska deklica, Čuvaj svetilnika. Jaz sem na žalost prebrala zadnjol

Uporabnikov avatar
malina15

PrispevekNapisal/-a malina15 » 22 feb 2015, 11:55

4. Lepa platnica - 2 točke

Knjiga : Usodni valček
Avtor : Tasha Alexander

Izdaja:Učila 2012, 313 strani
Moja ocena :

Zadnja neprebrana zgodba iz serije o lady Emily me ni ravno najbolj navdušila. Mislim, da je kar najslabša od vseh. Tokrat se dogaja na Dunaju, seveda lady Emily išče pravega morilca lorda Fortescuja, da bi rešila iz zapora moža Roberta svoje najboljše prijateljice Ivy, ki je obtožen umora. Po vseh iskanjih političnega zarotnika na Dunaju odkrije pravo morilko pravzaprav doma v Angliji. Sicer komaj čakam na kakšen nov prevod v slovenščino, saj je pisateljica napisala že več novih knjig. Platnica pa mi je zelo všeč, lepa in skrivnostna dama <3

Uporabnikov avatar
malina15

PrispevekNapisal/-a malina15 » 24 feb 2015, 21:09

18. Fantazija - 2 točke

Knjiga : Čas čudežev
Avtor : Karen ThompsonWalker

Izdaja:Zala 2013, 299 strani
Moja ocena :

Vredna branja. Popelje nas v prihodnost, ko se nekega dne začne Zemlja vrteti bolj počasi. Kaj vse nas čaka lahko preberete v knjigi. Prečudovito preprost jezik, ki nas popelje skozi vse zablode in težave človeštva, hkrati nas osvežujejo pristna čustva prve mladostne ljubezni. <3

Uporabnikov avatar
malina15

PrispevekNapisal/-a malina15 » 25 feb 2015, 08:47

21. Dogajanje na snegu ali v gorah - 2 točke

Knjiga : Veliki lovec
Avtor : Marta Tikkanen

Izdaja:CZ 2010, 173 strani
Moja ocena :

Knjigo vzamem, ker me zanima življenje na Grenlandiji. Sicer kratka, a precej nabita zgodba, predvsem z čustvi pripovedovalke, ki razcepljeno lebdi v edinstvenem razmerju z prijateljem-ljubimcem. Včasih moram kakšen stavek prebrati dvakrat, da ga razumem. Poda nam tudi vpogled v življenje Inuitov - ponovno preberem, da je v nas zakoreninjeno poimenovanje Eskimi žaljivo, saj pomeni "jedci surovega mesa". Iskrena izpoved, ki v enem poglavju opisuje Grenlandijo in ljudi, ki tam živijo ter njihove navade in legende, v drugem pa osebno razklanost med ljubiti in biti ljubljen.

Uporabnikov avatar
malina15

PrispevekNapisal/-a malina15 » 09 mar 2015, 17:14

13. Knjiga po lastni izbiri - 1 točka

Knjiga : Ledena princesa

Avtor : Camilla Lackberg

Izdaja: Učila 2011, 407 strani

Moja ocena :

Knjigo vzamem, ker mi je bila zelo všeč njena Angel smrti in tako izvem, da jih je cela serija in seveda preberem prvo, saj si osrednji liki v knjigah sledijo, le primeri za razrešit so vsakič drugi. Pravzaprav se v tej zgodbi šele začne detektivska pot glavne junakinje Ericke Falck, ki se vrne v rodno mesto, ko ji umreta starša. S sestro sta v sporu zaradi prodaje hiše, umorijo njeno najboljšo prijateljico iz otroštva, pravzaprav celo ona najde trupla in tako je nehote vpletena v raziskovanje umora. Sama je pisateljica avtobiografij in njena intuicija jo večkrat pripelje na prave sledi. Lepa in zanimiva zgodba. Priporočam... Serijo bom pa počasi brala vmes, če ne bi se je hitro naveličala.

Uporabnikov avatar
malina15

PrispevekNapisal/-a malina15 » 09 mar 2015, 17:45

11. Knjiga , ki jo že imaš doma - 3 točke

Knjiga : Neke noči, ko luna ni vzšla

Avtor : Dai Sijie

Izdaja: MK 2008, 345 strani

Moja ocena :

Skozi zgodbo se vleče nit o polovici skrivnostnega zavitka v neznani pisavi. Glavna junakinja študira in živi na Kitajskem leta 1978, kjer spozna svojo ljubezen Turušuka in tako se seveda zgodba zaplete. Nekaj ljubezni, razočaranj, predvsem veliko zgodovinskega raziskovanja in skrivnosti naredi zgodbo zanimivo. Najbolj pa te preseneti konec....Preberite jo <3 Poučna zgodba, najbolj pa zapis, ki tako kot v več kitajskih knjigah vsebuje pozitivna življenska sporočila.
Doma sem jo imela, ker mi jo je lani prijateljico posodila v branje, a na poti domov v torbici se mi je polila voda in se je vsa zmočila. Seveda sem jo posušila, prijateljici kupila novo, svojo pa dala na polico in tam me je čakala do sedaj.
Nazadnje uredil/a malina15 dne 09 mar 2015, 18:22, skupaj urejeno 1 krat.

Uporabnikov avatar
malina15

PrispevekNapisal/-a malina15 » 09 mar 2015, 17:50

1. Izšla pred več kot 10 leti - 3 točke

Knjiga : Ahilova smrt

Avtor : Boris Akunin

Izdaja:Modrijan 1998/2008, 315

Moja ocena :

Dobra detektivka se dogaja v Rusiji.Erast Petrovič Fandorin se s pomočnikom, ( kot Sherlock Holmes in Watson) vrne iz Japonske raziskuje umor svojega starega prijatelja Soboljeva. Veliko spletk, skrivnosti in različnih manevrov te kar priklene na knjigo.
Zanimivost iz knjige :
Epikur ( grški filozof) je rekel :"Dokler sem jaz ni smrti, ko bo prišla ona, pa ne bo več mene."
Akunin je napisal 12 knjig, torej moram hitro prebrati še kakšno. Morda bi jo poskusila prebrati v ruščini, saj jo nekoliko obvladam.
Knjiga je izšla v Rusiji leta 1998, pri nas prevedena 2008. Upam, da velja <3
Nazadnje uredil/a malina15 dne 09 mar 2015, 18:25, skupaj urejeno 2 krat.

Uporabnikov avatar
malina15

PrispevekNapisal/-a malina15 » 09 mar 2015, 18:05

16.Od nekdaj želiš prebrati - 1 točka

Knjiga : Hiša ob mošeji

Avtor : Kader Abdolah

Izdaja:Sanje 2013, 380

Moja ocena :

No, ni ravno od nekdaj, sem jo gledala pa že več kot leto in sedaj je prišla na vrsto. Super knjiga <3 Opisuje življenje Aga Džana, ki živi v hiši ob mošeji.Opisuje življenske zgodbe vseh v širši družini, tistih, ki so doma na vasi in živijo tradicionalno življenje in tistih v mestu , ki so precej bolj svobodomiselni. Iranu vlada šah Reza, ki je naklonjen zahodnem načinu življenja, a se mu verski imami upirajo. Šah pobegne, na oblast pride Homeini, vpeljejo verska sodišča in vnesejo v življenje stroge muslimanske zakone.
A življenje v hiši ob mošeji teče kot že tisočletje, družina ali v enem ali v drugem režimu zmeraj preživi, a ne brez posledic. Zelo lep vpogled v življenje pravičnega, poštenega in razsodnega človeka, ki ga najdeš povsod po svetu, ne glede na raso. Preberite <3

Uporabnikov avatar
malina15

PrispevekNapisal/-a malina15 » 20 mar 2015, 16:35

15) Drugi del poljubne serije (3 točke)

Knjiga : Posvetne radosti

Avtor : Philippa Gregory

Izdaja:Meander 2011, 263 strani

Moja ocena :

Prebrala sem seveda 1. in 2. del, izbrala pa kar naključno v knjižnici. Sicer sem mislila, da bo bolj zgodba o botaniki in začetkih angleškega vrtnarjenja, kot pa ljubezenska razmerja v tedanjih časih. Ne vem, mešan občutki me dajejo ali bi ocenila 3* ali 4* to knjigo. Pripoveduje pa o vrtnarju Johnu Trandescantu, ki najprej zaposlen pri lordu Cecilu in skupaj ustvarjata prekrasne vrtove. Veže ju tesno prijateljstvo, a Cecil umre in John mora službovati pri drugem gospodu. Poročen je z Elizabeth, vendar ne iz ljubezni bolj po dogovoru. Veliko je odsoten od doma, živi na posestvih in potuje po svetu v iskanju novih rastlin. Po priporočilu stopi v službo k lordu Buckinghamu, ki je kraljev ljubljenec, pravzaprav ljubimec, prelep moški, obseden z bogastvom in slavo z zelo velikim vplivom na kralja. Svetuje mu in tako vodi Anglijo, a žal po napačnih poteh. Naš vrtnar John, čeprav že v letih se strastno zaljubi v Buckinghama in mu vdano služi.
Ravno v drugi knjigi se zgodi usodni zaplet, da imata John in Buckinhgam spolni odnos in John je blaženo zaljubljen. A lord ga razočara, saj ob prihodu na kopno Johnaj pozabi. No, lorda ubije preživeli mornar, John postane kraljev vrtnar, z Elizabeth končno najdeta skupno pot, njun sin J. nadaljuje poslanstvo družine vrtnarja.......
V zgodbi spoznamo poti rastlin v Evropo, tedanje navade in življenje ( v 17.stoletju), samovšečnost kraljev in dvora, moške strasti in ljubezni, ki v višjih slojih očitno niso bili redki. Lahek ljubezensko-zgodovinski roman <3

Vrni se na

Kdo je prisoten

Po forumu brska:: Bing [Bot] in 1 gost