Vaš odnos do knjig (označevanje, pisanje, podčrtavanje)

Kaj beremo, pišemo, knjižnice, napovedniki, najlepše in najgrše platnice, eknjige, ...
Uporabnikov avatar
niksipiksi
Human
Kontakt:

Vaš odnos do knjig (označevanje, pisanje, podčrtavanje)

PrispevekNapisal/-a niksipiksi » 28 avg 2017, 13:32

Zadnje par mesecev razmišljam o tej temi, vendar pa nimam nikogar, s katerim bi se o tem pomenila. Sicer se mi zdi, da je tu precej tistih mlajših, pa vendar me zanima kakršnokoli mnenje o tej temi.
Torej... s fantom pričakujeva novo družinsko članico, za katero si želim, da bi nekoč postala (strastna) bralka. Seveda že razmišljam o tem, katere knjigice oziroma slikanice moram nakupiti in se spominjam tistih, ki sem jih sama v otroštvu imela najraje. Zato sem zadnjič iz domačega podstrešja na plan potegnila vse moje otroške slikanice. In doživela šok....
Od nekdaj namreč na svoje (in tuje) knjige zelo pazim. Ne podčrtavam, ne pišem v njih, ne delam ušes, ... Če berem mehko vezano knjigo pazim, da ne prelomim tistega dela, kjer je vezana. Po tihem sicer občudujem tiste, ki po svojih knjigah pišejo, ampak sama se do tega ne morem pripravit :D
Mislila sem, da je tako že od nekdaj. Potem pa sem gledala svoje slikanice in so raztrgane ter počečkane in pobarvane. Groza!! :D
Ne me razumeti narobe... zavedam se, da je otrokom potrebno odnos do knjig priučiti. In da otroci ne vedo, da ni najlepše, če imajo vse narisani junaki v slikanici počečkane glave. Ter da se listov ne trga, knjige pa se lista tako, da ne mečkamo/trgamo strani. Vendar pa ne morem iz svoje kože (trenutno - morda se bo to spremenilo :D ). In tako razmišljam o tem, kako bo z vsemi mojimi (prekrasnimi) knjigami, ko jih v roke dobi otrok in seveda z vsemi novimi, ki jih mislim kupit :D

Pa me zanima vaše mnenje o tem. Kako vi delate s svojimi knjigami? Vam ni problem v njih pisati, jih zbasati v torbo tako, da se "pomečkajo" in dobijo uhlje? Seveda pa me zanima tudi izkušnja koga, ki že ima otroke.

Vem, da so moje "skrbi" trenutno zelo banalne in morda za koga trapaste :D Ampak trenutno sem še naspana in se s tem lahko ukvarjam, hahaha :P

Uporabnikov avatar
taša
Sorcerer
Kraj: Preserje pri Radomljah
Kontakt:

Re: Vaš odnos do knjig (označevanje, pisanje, podčrtavanje)

PrispevekNapisal/-a taša » 28 avg 2017, 20:01

Oooo čestitke :)

Sama imam še približno 13 dni do roka..in sem si nabrala kar nekaj slikanic..in cel kup dobila, ker je moja tašča vzgojiteljica v vrtcu. Moram rečt, da do sedaj še nisem naletela na otroka, ki bi se na veliko izživljal nad knjigicami...sploh slikanicami..se mi zdi, da so takrat že toliko stari, da razumejo, če jim povemo, da se do knjigic tako ne obnaša. Ko so pa še zelo majhni..so pa tudi knjigice drugačne..z igračkami..nalepkami...mesti kamor otrok riše..

Sama že od nekdaj zelo lepo skrbim za knjige..ne delam zaznamkov..robov..ne jem, ko berem..
"Give a girl the right shoes, and she can conquer the world."

Uporabnikov avatar
Jerneja
Opravljen bralni izziv 2018
Kraj: Celje
Kontakt:

PrispevekNapisal/-a Jerneja » 28 avg 2017, 22:05

Sicer sama še nimam izkušenj z otroki, ampak glede na to da sama zelo skrbim za svoje knjige, bom tudi njih naučila takšnega lepega vedenja. Podčrtovanje citatov v knjigah se mi sicer na slikah zdi zanimivo in ustvarjalno, ampak sama jih še kar izpisujem. Nekoč sem si poskusila ob branju delati zapiske v knjigo (šlo je za maturitetno branje), ampak enostavno nisem mogla :)

Kar pa se knjig in otrok tiče: Moja mami je tudi strastna bralka in me je že od samega začetka učila, da moram s knjigo lepo ravnati, saj jo bom zaradi tega lahko prebrala še večkrat. Ravno danes, sem mladima nadobudnežema brala iz ene svojih takratnih najljubših. Povedati moram, da je knjiga v sijajnem stanju pa ima že kar zavidljivo starost. Sama menim, da je pri teh stvareh zelo pomembno, da se zavedamo, da so starši velik vzor, še posebej v predšolskem obdobju. Glede na to, da si sama skrbna in s knjigami lepo ravnaš, te bodo otroci pri tem najverjetneje posnemali, tako da kar brez skrbi.
Creativity is intelligence having fun
http://pesem-ptic.blogspot.si/

Uporabnikov avatar
niksipiksi
Human
Kontakt:

PrispevekNapisal/-a niksipiksi » 30 avg 2017, 10:29

Najprej čestitam tebi, Taša! :) Verjetno samo še odštevaš dneve... :D Jaz ti pa že vnaprej želim čim več prespanih noči in lepih trenutkov :)

Obema pa hvala za "tolažbo" :D Sicer tudi sama verjamem, da otrok vidi, kakšen odnos imajo do knjig starši in se da vse privzgojiti, tako da si zdaj samo še želim, da se bo mojega kaj prijelo, hahah :D

Uporabnikov avatar
prada2015
Opravljen bralni izziv 2017
Opravljen bralni izziv 2017
Kraj: Dolenjska
Kontakt:

PrispevekNapisal/-a prada2015 » 31 avg 2017, 14:05

Čestitke obema! <3

Sama ne čičkam po knjigah. Citate si izpisujem v poseben zvezek namenjen le temu. Ali pa jih slikam s telefonom :lol: Sproti si v zvezek zapisujem kakšne opazke, ki se mi naredijo v glavi. ne delam robov, pazim na hrbtno stran (ker imam najraje mehke vezave)... Sedaj pa imam tudi Book Beau, ki mi je v pomoč, ko knjige vzamem s sabo, da si mi v torbi ne zmečkajo.

Zelo sem alergična kar se tiče posojanja. Sorodniki so se namreč navadili, da si hodijo sposojat knjige za na dopust. In vedno pizdim in sem vsa živčna. Dajem navodila, da morajo lepo pazit. Sicer me vsi gledajo kaj sem nora ali kaj. Amapak taka sem :mrgreen:
The prettiest thing you can wear is a smile... <3

http://knjigoljubka.blogspot.si/

Uporabnikov avatar
Jerneja
Kraj: Celje
Kontakt:

PrispevekNapisal/-a Jerneja » 31 avg 2017, 22:16

Se strinjam prada2015 nič ni hujšega kot dobiti vrnjeno poškodovano knjigo. Tudi sama na svoje knjige izredno pazim. Spominjam se, da sem nekoč sošolki posodila svoj izvod Jutranje zarje. Ker sem ga imela v mehki vezavi sem nanj izredno pazila, da se le ne bi hrbet uničil. Nazaj pa sem dobila knjigo s popolnoma uničenim hrbtom. Lekcija je bila huda in sedaj knjige posojam samo posebnim osebam :)
Creativity is intelligence having fun
http://pesem-ptic.blogspot.si/

Uporabnikov avatar
taša
Sorcerer
Kraj: Preserje pri Radomljah
Kontakt:

PrispevekNapisal/-a taša » 01 sep 2017, 11:38

Hvala :) No..jaz sem nazadnje knjigo (neko zgodovinsko romanco) posodila svoji babici. Knjigo sem nazaj dobila polito s kavo...še enkrat prej sem posodila knjigo mami od bivšega in jo je v kljun dobil papagaj..sicer sta obe knjigi še čitljivi..ampak..mene je vseeno izučilo, da svojih knjig več ne posojam.

Se mi je pa zgodilo tudi že, da sem dobila knjigo nazaj podčrtano z markerji...ali pa je sploh nisem dobila nazaj.

Pomoje pomaga, če si knjige prej skoz sposojaš v knjižnici..ker se že tam naučiš, da je treba za knjige skrbet..še bolj če knjiga sploh ni tvoja.
"Give a girl the right shoes, and she can conquer the world."

Uporabnikov avatar
katarina.
Kontakt:

PrispevekNapisal/-a katarina. » 01 sep 2017, 15:12

vso srečo obema, sem sigurna, da vama bo uspelo otrokom privzgojit lep odnos do knjig :thumbup: sicer mislim, da se ne da čisto izognit temu, da bi otrok uničil kakšno knjigo, ker so še malo bolj nerodni in mimogrede kaj po nesreči strgajo ali zapacajo, ampak se po moje hitro navadiš oz. se sprijazniš s tem

sicer pa jaz spadam med tiste barbare, ki kracamo po svojih knjigah, podčrtujemo, označujemo najljubše odlomke s prepognjenimi vogali, pa tudi hrbti vseh mojih knjig so polomljeni, ker se tako bolj udobno bere :P
s tujimi knjigami ravnam dosti bolj previdno, se mi je pa že kdaj žal zgodila kakšna nesreča... :oops: kar se tiče posojanja knjig pa tudi nimam problemov. v bistvu mi je prav všeč, če se kakšna knjiga vrne k meni bolj znucana, kot je bila prej. všeč mi je, če se knjigam vidi, da so bile dostikrat prebrane. :)

Uporabnikov avatar
niksipiksi
Human
Kontakt:

PrispevekNapisal/-a niksipiksi » 01 sep 2017, 16:51

Hvala! :)

Joj Katarina, jaz take ljudi res občudujem. Ker tud meni je všeč ideja o tem, da se knjigi vidi, da je že šla čez nekaj rok in da je nekaj doživela, predvsem pa, da je že večim polepšala življenje. Ampak, sama se pa enostavno ne morem pripravit do tega, hahaha :D
Sem pa zadnjič na youtubu ravno gledala eno booktuberko, ki je govorila o tem in je zraven priložila še šlanek, ki je njej "spremenil" pogled na označevanje/pisanje po knjigah. Ga preberem ta vikend (moram ga najti), pa poročam, če se bo tudi meni (in mojim knjigam) življenje spremenilo, hahah :huhuhu:

Vrni se na

Kdo je prisoten

Po forumu brska:: Ni registriranih uporabnikov in 1 gost