Bralni izziv 2016 - Timula

Na tem forumu se nahajajo vsi potekli in aktualni bralni izzivi.

Moderator: The Book Crusaders

Uporabnikov avatar
Timula
Opravljen celotni bralni izziv 2017

Bralni izziv 2016 - Timula

PrispevekNapisal/-a Timula » 05 jan 2016, 21:20

Namesto novoletnih obljub - bralni izziv! <3

Uporabnikov avatar
Timula

Re: Bralni izziv 2016 - Timula

PrispevekNapisal/-a Timula » 11 jan 2016, 20:26

1) Knjiga, kjer glavni junak ni belec (3 točke): Sue Monk Kidd, IN DOBILA JE KRILA
2) Knjiga, ki ima v naslovu barvo (2 točki):Paullina Simons, BRONASTI JEZDEC (2. del)
3) Knjiga, ki si jo prebral/a v enem dnevu (3 točke): Deborah McKinlay, ŠČEPEC SREČE
4) Knjiga, ki jo je napisala ženska (1 točka): Camilla Läckberg, PRIDIGAR
5) Knjiga avtorja, ki ga še nisi bral/a (2 točki): Paullina Simons, BRONASTI JEZDEC (1. del)

6) Knjiga, ki ima v naslovu številko (2 točki): M.J. Arlidge, AN BAN PET PODGAN
7) Knjiga, ki je izšla na leto tvojega rojstva (3 točke):Victoria Holt, SRHLJIVI PESEK
8) Mladinska knjiga (2 točki): Rebecca James, ČAROBNA, HUDOBNA
9) Knjiga, ki jo je napisal slovenski avtor (3 točke): Milena Miklavčič, OGENJ, RIT IN KAČE NISO ZA IGRAČE
10) Knjiga, ki jo je napisal moški (1 točka): Khaled Hosseini, TISOČ VELIČASTNIH SONC

11) Knjiga, ki jo drugi bralci kritizirajo (3 točke): Paula Hawkins, DEKLE NA VLAKU
12) Pet najljubših pravljic iz otroštva (2 točki): Gosja pastirica, Študent in želva, Zlata ptica, Pastirček in Deklica z vžigalicami
13) Po lastni izbiri (1 točka): Michael Robotham, UTOPLJENI SPOMINI
14) Zgodovinski roman (2 točki): Sarah Cohen-Scali, MAX
15) Knjiga z LGTB vsebino (3 točke): Stephen Chbosky, CHARLIEJEV SVET

16) Knjiga, ki vebuje ljubezenski trikotnik (1 točka): Jojo Moyes, ZADNJE LJUBEZENSKO PISMO
17) Knjiga iz strokovnega področja (3 točke): Giulia Enders, ČAROBNO ČREVESJE
18) Knjiga, po kateri so posneli serijo (2 točki): Max Allan Collins, CSI: NA KRAJU ZLOČINA: MESTO GREHA
19) Knjiga, v kateri je v glavni vlogi žival (3 točke): Nicholas Kalashnikoff, TOJON
20) Knjiga, ki se dogaja v prihodnosti (2 točki): J.D. Robb, OČARANI V SMRTI

21) Knjiga, v kateri je v glavni vlogi pevec (2 točki): Danielle Steel, PRELOMNICA
22) Po priporočilu tvojega sorodnika (1 točka): Heather Burch, VIJOLIČASTI TRAK LJUBEZNI
23) Izšla leta 2016 (3 točke): Nicholas Sparks, POGLEJ ME V SRCE
24) Knjiga o mitu ali legendi (2 točki): Alma M. Karlin, MAGIČNE ZGODBE STAREGA EGIPTA
25) Knjiga o tebi pomembni problematiki (3 točke): Elbie Lotter, TO SEM JAZ, ANNA
Nazadnje uredil/a Timula dne 26 dec 2016, 21:14, skupaj urejeno 17 krat.

Uporabnikov avatar
Timula

PrispevekNapisal/-a Timula » 11 jan 2016, 20:31

1) Po lastni izbiri (1 točka): Michael Robotham, UTOPLJENI SPOMINI, Založba Učila International d.o.o., 2015

Ocena: *****

Vsebina: Inšpektorja Vincenta Ruiza potegnejo ustreljenega iz Temze, nedaleč stran pa najdejo čoln s krvavimi sledmi treh oseb. Inšpektor se dogodka ne spominja, v žepu ima le fotografijo Mickey Carlyle, pogrešane sedemletnice, ki je izginila pred tremi leti – toda dekličin morilec je že nekaj časa za zapahi, kamor ga je poslal sam Ruiz.
Ko ga osumijo, da hlini izgubo spomina in prikriva resnico, se obrne po pomoč na prijatelja psihologa. Sledi ju najprej pripeljejo do neusmiljenega zločinca, ki trdi, da ima Ruiz nekaj njegovega, in zahteva to nazaj. Toda med sestavljanjem koščkov usodnega dogodka pridejo na dan informacije o dekličinem ugrabitelju, ki lahko postavijo celotni primer na glavo …

Mnenje: To knjigo sem začela brati še pred objavljenim bralnim izzivom, zato jo uvrščam pod rubriko »po lastni izbiri«. Naslov in vsebina sta me pritegnili, prav tako se je ta knjiga znašla na seznamu čtiva za bralno značko Korošci pa bukve beremo, zato sem se odločila, da jo preberem. Sama zgodba je zanimiva, polna preobratov in nepričakovanih zapletov. Všeč mi je bilo, da smo takoj postavljeni v središče dogajanja, in kasneje izvemo dogodke in pomembne informacije za nazaj. Ves čas se pojavlja veliko vprašanj, najpomembnejše pa je: Ali je Mickey še živa? Sama sem se to ves čas spraševala in sem kolebala od ene možnosti k drugi. Tudi sam konec je nepredvidljiv. Zanimiva oseba se mi zdi Daj, Ruizova mama, čeprav ima bolj nepomembno vlogo. Je v domu za ostarele in komaj čaka na sinov obisk, je prebrisana in odkrita (»Ne vem ali je podoben očetu ali ne. Toliko jih je bilo. Mogoče se je v meni vsa njihova sperma pomešala.« str. 204). Me je pa kar nekaj stvari tudi zmotilo. Nastopa veliko oseb in vmes sem večkrat razmišljala: Kdo je že to??? Čudilo me je tudi, zakaj sta Ruizu Ali in Profesor tako brezpogojno pomagala in zanj tvegata celo življenje. To je izpostavil Ruiz sam: » Ne vem, zakaj mi ljudje skušajo takole pomagati. Morali bi bežati proč. Ali pravi, da navdihujem zvestobo, meni pa se zdi, da sprejemam dobroto, ki je nikoli ne bom mogel poplačati. Nisem popolno bitje. Sem cinik in pesimist, včasih imam občutek, da sem vklenjen v tole življenje po nekakšnem naključju. (str. 353). Prav tako mi ni bilo jasno, kako je lahko Ruiz po tem, ko je bil ustreljen v nogo in je skoraj izkrvavel, brodil po kanalizaciji, se boril s kriminalci, jih lovil …!?
Nazadnje uredil/a Timula dne 12 feb 2016, 22:16, skupaj urejeno 2 krat.

Uporabnikov avatar
Timula

PrispevekNapisal/-a Timula » 16 jan 2016, 20:42

2) Knjiga, ki vsebuje ljubezenski trikotnik (1 točka): Jojo Moyes, ZADNJE LJUBEZENSKO PISMO, Mladinska knjiga, 2015

Vsebina: Dvojna ljubezenska zgodba, ki se v napetem romanu razteza čez dolgih štirideset let, učinkovito poveže preteklost s sedanjostjo. Mlada novinarka Ellie med kazenskim pospravljanjem uredniških arhivov naleti na ljubezensko pismo, ki nagovori njeno nesrečno srce. Tako jo novinarska žilica prisili, da razišče, kdo je bil romantični moški, ki je pred štiridesetimi leti tako iskreno odprl srce svoji izvoljenki. Kdo pa je bila ona, ki je pismo prejela? Kako se je odločila? Je sprejela njegovo ponudbo? In zakaj mladi danes ne pišejo več takih pisem? Zakaj njej nihče ne odpre svojega srca? Ellie brska po zaprašenih pismih ob tem pa tudi po sebi, da bi našla (in morda spet povezala) skrivnostneža iz pisem, tudi zato, da bi spet našla sebe. Seveda pa je nič ne more pripraviti na to, kar jo čaka v nadaljevanju …

Mnenje: Od Jojo Moyes sem prebrala že romana Ob tebi in Skupaj in oba sta mi bila zelo všeč, zato sem z veseljem posegla tudi po tej knjigi. In ni me razočarala – niti malo. Dogajanje poteka v dveh časovnih obdobjih: v sedanjosti in leta 1960. Prav tako vsebuje dva ljubezenska trikotnika; Jennifer-njen mož-njen ljubimec in Elli-John-Rory. Najbolj všeč mi je bila Jennifer, saj je storila vse, da bi lahko živela z ljubeznijo svojega življenja, potovala je celo na drug konec sveta, kjer je v tistem času divjala vojna. Ko je izgubila spomin, sem si le stežka predstavljala, kako težko mora biti, če se ničesar ne spominjaš, niti svojega moža niti svoje osebnosti. Počutila se je kot ujetnica v lastnem domu, lastnem življenju, dokler se ji spomin po delčkih ne vrne in ugotovi, da je moža tik pred nesrečo res hotela zapustiti in da ljubi drugega. Bootova pisma so zelo romantična in med branjem le-teh sem si zaželela, da bi tudi jaz kdaj namesto kratkih in neosebnih sms-sporočil prejela kakšno takšno pismo. Predvsem pa mi je bil všeč konec – da sta se Jennifer in Boot po več kot štiridesetih letih zopet našla. Mogoče malo preveč pocukrano, ampak raje preberem zgodbo s srečnim koncem kot pa tragičnim.
Nazadnje uredil/a Timula dne 12 feb 2016, 22:17, skupaj urejeno 1 krat.

Uporabnikov avatar
Timula

PrispevekNapisal/-a Timula » 23 jan 2016, 21:28

3) Mladinska knjiga (2 točki): Rebecca James, ČAROBNA, HUDOBNA, V.B.Z. Ljubljana, 2011

Vsebina: Prvenec avstralske avtorice Rebecce James je že pred izidom postal mednarodna senzacija, saj so se za izdajo knjige potegovale ugledne svetovne založniške hiše. Čarobna, hudobna je pretresljiv psihološki triler, ki se kosa z uspehom knjig J. K. Rowling in Stephenie Meyer.
Katherine se po strašni tragediji, ki je zadela njeno družino, preseli v drugo mesto in poskuša znova zaživeti. Izogiba se druženja z vrstniki, vse dokler ne spozna čudovite in družabne Alice. Njena odločitev za bolj osamljeno, v molčečo anonimnost pogreznjeno življenje se takrat začne vse bolj majati in kmalu z Alico postaneta najboljši prijateljici. Aličina volja do življenja in uživanja v vsakem trenutku se tako naseli tudi v Katherine, vendar pa kmalu začne spoznavati, da je prijateljstvo z Alico tudi težavno. Alica je očarljiva in zelo priljubljena, je pa tudi zelo sebična in egocentrična, včasih celo okrutna. Ko Katherine podvomi o smiselnosti ohranjanja tega prijateljstva spozna, da se Alica nikoli ne pusti odgnati!

Mnenje: Kot prvo me je zelo začudilo, da spada omenjena knjiga pod mladinsko literaturo, saj je sama vsebina vse prej kot primerna za mladino – posilstvo, umor, zalezovanje, psihično trpinčenje … Seveda je prav, da tudi mladi spoznajo svet, takšen kot je, a jaz tega romana vseeno ne bi uvrstila med mladinske knjige. Je pa res, da so glavni liki najstniki, kot tudi dialogi in uporabljene besede (sleng) so tipično najstniške. Že sam začetek te pritegne k branju, saj te zanima, kaj tako groznega je Katherine naredila svoji sestri Rachel, zaradi česar se ves čas obtožuje. Zgodba se odvija v treh časovnih obdobjih: 1. Katherine s sestro Rachel; 2. Katherine s prijateljico Alico; 3. Katherine s hčerko Saro. Najbolj všeč mi je bila ravno Katherine, saj se po številnih tragedijah v svojem življenju vedno znova pobere in nadaljuje z življenjem, čeprav ni vedno lahko.
Nazadnje uredil/a Timula dne 12 feb 2016, 22:17, skupaj urejeno 2 krat.

Uporabnikov avatar
Timula

PrispevekNapisal/-a Timula » 26 jan 2016, 20:42

4) Knjiga o tebi pomembni problematiki (3 točke): Elbie Lotter, TO SEM JAZ, ANNA, Založba GRAD, 2008

Vsebina: Presunljiva zgodba, izšla 2005 v Južnoafriški republiki, pod psevdonimom, ki skriva ime avtorice Anchien Troskie - napisana iskreno do mravljinčenja na koži. Deklica Anna opisuje dolgoletno zlorabljanje 'strica' Danieja, ki ga mati pripelje v hišo, ko je Anna stara osem let. Do šestnajstega leta, dokler se ne odloči povedati, napisati ... Prerekanje z materjo, ki si je zakrivala oči pred dejstvi, ni obrodilo sadov ne koristilo ne njej ne nikomur. Šeškanje, pravi, je ne bi tako bolelo, kot mati, ki je nema. Spremno besedo slovenskemu prevodu je pridodal Bogdan Žorž. Veliko je žrtev spolnih zlorab in še vedno so redki starši, ki svojim otrokom verjamejo, da so doživeli zlorabo. Žal. Tiha Anne ve, da se zloraba ne konča pri njej ... Knjiga je izšla v 75.000 izvodih. Pisateljica je izdala več knjig, živi z družino v J Afriki in se poleg pisanja ukvarja z umetniškim ustvarjanjem. 2005 je bila nagrajena z Nielsen Book Data Bookseller's choice.

Mnenje: Sama rada berem VSE knjige: ljubezenske zgodbe, kriminalke, resnične zgodbe, zgodovinske romane … Najbolj pa se me dotaknejo tiste, ki obravnajo zlorabo otrok. Te pa me potem še nekaj časa »preganjajo«, saj kot mati dveh otrok ne morem dojeti, kako lahko kdo namenoma škoduje otroku. Vem, da me bo podoba Anne še dolgo spremljala v mislih. Dovolj kruta je že zloraba sama, najbolj pretreslo pa me je to, da ji mama ni verjela – kako lahko mati zaradi moškega in položaja v družbi zavrže lastnega otroka??? Ker je knjiga napisana po resničnih dogodkih in v prvi osebi, je zgodba še toliko bolj pretresljiva. Na srečo se je Anna opogumila in odšla od doma, čeprav bo njeno življenje vedno spremljala senca dogodkov iz otroštva. Knjigo vsekakor priporočam v branje vsem, ki radi berejo resnične zgodbe.
Nazadnje uredil/a Timula dne 12 feb 2016, 22:18, skupaj urejeno 1 krat.

Uporabnikov avatar
Timula

PrispevekNapisal/-a Timula » 31 jan 2016, 21:34

5) Knjiga, ki jo drugi bralci kritizirajo (3 točke): Paula Hawkins, DEKLE NA VLAKU, Mladinska knjiga, 2015

Vsebina: Glavne junakinje trilerja, ki trenutno podira bralne in prodajne rekorde po celem svetu, so tri ženske, Rachel, Megan in Anne, prvoosebne pripovedovalke svojih tragičnih življenjskih zgodb, ki jih vsaka razrešuje, kot pač zna – na napačen način. Najbolj ranljiva med tremi je Rachel, ločenka in alkoholičarka, ki ne zmore preboleti bivšega moža in izgona iz domače hiše, kjer sedaj kraljuje njena naslednica Anne. Rachel, ki se vsak dan vozi z vlakom v London in nazaj, skozi okno opazuje kraj, kjer je bila nekoč srečna pa tudi privlačen par, ki živi v bližini njenega nekdanjega doma. Njuno življenje se ji zdi popolno in srečno, dokler nekega dne opazovalka zagleda nekaj, kar ne sodi v to idilo. Rachel, ki sta ji alkohol in depresija že hudo načeli spomin, pa vseeno zbere moč in se poda v raziskovanje izginotja občudovane ženske ter dogodka, ki ždi nekje v njeni podzavesti in je ključnega pomena za razrešitev policijske preiskave.

Mnenje: To knjigo sem že nekaj časa imela rezervirano v knjižnici in sem jo končno dobila v roke. Glede na prebrano vsebino sem si jo strašno želela prebrati, potem pa sem na facebooku prebrala kar nekaj negativnih kritik (»Dobra knjiga in jo tudi priporočam za branje, ne zdi pa se mi nek presežek.« »Sem se trudila nekje do stote strani, potem pa obupala.« » …se nekako naveličaš neverjetnih zasukov in kombinacij.« » Resnično včasih obupujem nad kakšno zelo reklamirano knjigo, za katero se nazadnje izkaže, da je vse prej kot užitna ali vsaj dobra.« »Jaz sem jo že prebrala in mislim, da ni vredna takega rompompoma. » … ničesar ne zamujate, če knjige ne boste prebrali med prvimi.«), tako da sem se branja lotila z določenim dvomom. Ampak vsem kritikam navkljub je bila knjiga meni všeč. Všeč mi je bilo, da liki niso bili popolni, so delali napake (Rachel pije, zalezuje bivšega moža, Anna je slepo zaljubljena v svojega moža, Megan pa vara svojega moža in ima skrivnosti iz preteklosti, ki jih ne deli z nikomer). Bilo je dovolj zapletov, da me je vleklo, da sem knjigo hitro prebrala. Najbolj ujezilo me je to, da je Rachel že nekaj dni zdržala brez alkohola, potem pa se je spet vdala. A na koncu je le zbrala voljo in se alkoholu odrekla. Je pa res, da mi verjetno knjiga oz. vsebina ne bo dolgo ostala v spominu.

Uporabnikov avatar
Timula

PrispevekNapisal/-a Timula » 12 feb 2016, 21:23

6) Knjiga, v kateri je v glavni vlogi pevec (2 točki): Danielle Steel, PRELOMNICA, Anu Elara, 2011

Vsebina: Plesna dvorana sanfranciškega hotela Ritz-Carlton toplega majskega večera razkošno blesti, ko se na dobrodelni večerji in plesu zbere lesketajoča se množica, polna slavnih oseb. Večer je popoln, dokler se dvorana tik pred polnočjo ne začne gugati ... Po potresu se zbližajo življenja štirih tujcev ... Sara Sloane, žena finančnega čudežnega dečka, vidi, kako razpada njen popolni svet ... Pevka Melanie Free, dobitnica Grammyja, doseže prelomni trenutek življenja in kariere ... Fotograf Everett Carson najde med razvalinami nov smisel življenja ... Sestra Maggie Kent, redovnica, ki dela z brezdomci, išče med razbitinami in ve, da mora veliko narediti ...

Mnenje: Sprva sem mislila, da ne bom našla knjige, ki bi jo za ta izziv z veseljem prebrala, a sem se motila. Že zelo dolgo nisem prijela v roke Steelove knjige in ko sem ugotovila, da je ena izmed glavnih oseb v romanu Prelomnica pevka, sem si to knjigo takoj izposodila. Steelova zna osebe opisati tako, da si jih znaš zlahka predstavljati in tako je bilo tudi v tem romanu. Pevka Melanie je predstavljena kot čisto navadno dekle, ki je na videz podobna vsem razvajenim zvezdnicam, a v resnici je povsem navadno dekle, ki si želi sama odločati o svojem življenju. Pisateljica nas opomni na to, da zvezdniški blišč ni le uživancija, ampak trdo delo. Meni je bila najbolj všeč ljubezenska zgodba med Everettom in Maggie. Ker je Maggie redovnica, je njuna ljubezen prepovedana, a jaz sem vseeno ves čas upala, da bosta dala ljubezni možnost. In pisateljica me ni razočarala. Roman je berljiv, manjka mu mogoče le pika na i. Zanimivo, kako lahko en prelomni trenutek – potres poveže življenja povsem tujih ljudi in spremeni njihova življenja.
Nazadnje uredil/a Timula dne 12 feb 2016, 22:08, skupaj urejeno 1 krat.

Uporabnikov avatar
Timula

PrispevekNapisal/-a Timula » 12 feb 2016, 22:07

7) Knjiga o mitu ali legendi (2 točki): Alma M. Karlin, MAGIČNE ZGODBE STAREGA EGIPTA, Sanje, 2015

Vsebina: Na svoji poti okrog sveta je Celjanka Alma M. Karlin (1889–1950) konec leta 1927 obiskala tudi afriško celino in jo občutila kot »deželo skrivnostnih urokov in potopljenih kultur.« Toda v prvi stik z njo je prišla že veliko prej, v letih tik pred prvo svetovno vojno, ko je – medtem ko je delala in študirala v Londonu, ki je na začetku 20. stoletja prekipeval od številnih okultnih združb in magičnih praks – z velikim zanimanjem obiskovala Britanski muzej ter v egipčanskem oddelku zavzeto študirala razstavljene eksponate, ki so ji bili marsikdaj v magično spodbudo za kakšno od njenih kratkih zgodb. Starogipčanska civilizacija je bila tako ena prvih visokih kultur, s katerimi se je Alma podrobneje seznanila, čeprav je kot teozofinja marsikatero zgodbo iz star(odavn)ega Egipta prepletla z dediščino mitološke Atlantide, ki naj bi bila praizvor vseh civilizacij, tudi staroegipčanske.

Mnenje: Ker sem v šoli imela zelo rada zgodovino, še posebej staro egipčansko kulturo, sem z veseljem v roke prijela to knjigo, saj sem pričakovala, da bo knjiga obsegala zgolj zgodbe in mite o Egipčanih. Knjiga se začne obetavno in bralec izve veliko zanimivega o tem, kako so živeli v starem Egiptu, kako so verjeli v magijo, čudeže in posmrtno življenje. Ljudi so zdravili zdravilci, pogosto s čudnimi zvarki in uroki. Veliko stvari sem že vedela, izvedela pa sem tudi marsikaj novega (npr. da so na zločincih preverjali, ali zna bodoči zdravnik pravilno zložiti nazaj vse notranje organe, ki so jih prej v hipnozi vzeli iz telesa in jih premetali). A drugi del knjige me razočara, saj je neke vrste življenjepis avtorice, ki se kar nekako vleče. Všeč mi je edino njen opis: Alma je bila državljanka sveta, nomadka geografskih širjav in raziskovalka globin človeške duše … preprosto svoja, svojska in svobodna, brez meja.

Uporabnikov avatar
Timula

PrispevekNapisal/-a Timula » 12 feb 2016, 22:15

8) Knjiga, ki si jo prebral/a v enem dnevu (3 točke): Deborah McKinlay, ŠČEPEC SREČE, Učila International, 2015

Vsebina: Ko Eve Petworth piše Jacksonu Cooperju, da bi pohvalila prizor v eni od njegovih knjig, odkrijeta, da se oba navdušujeta nad hrano in kuhanjem. Ko njuna pisma prečkajo ocean, ki ju ločuje, se razcvete prijateljstvo, nato pa še ljubezen, navkljub Jackovemu pestremu ljubezenskemu življenju in Evinemu napetemu odnosu s hčerko. Korak za korakom Eve in Jack začenjata verjeti, da pa morda le imata možnost, da spremenita življenje in vanj spustita srečo. Le v živo se morata srečati ...
Čudovit roman o hrani, prijateljstvu in sveži ljubezni na daljavo, ki vas bo potegnil vase.

Mnenje: Ker sem mamica dveh malčkov, sem se tega izziva najbolj bala, saj imam ponavadi čas za sebe (beri: čas za branje) zgolj ob večerih, ko otroka že sladko spita. A ker sem včeraj imela varstvo, sem del dneva izkoristila tudi za branje :P In uspelo mi je opraviti tudi ta izziv – yes!

Odločila sem se za lahkotno čtivo, ki se bere praktično samo od sebe.

Eve in Jack sta vsak na svojem koncu sveta prišla do tistega trenutka v življenju, ko se človek vpraša, kaj je sploh pomembno, kaj si od življenja želiš. Ali se boš zadovoljil z drugo najboljšo stvarjo? Jack ima punco Adrienne, ki po vseh merilih velja za idealno punco, a kaj ko z Jackom ne deli strasti do hrane. Ne le to – je celo vegetarijanka, ki v hrani ne uživa, temveč v njej vidi zgolj sredstvo za preživetje. Zato se odloči, da jo bo zapustil, saj ga ne izpolnjuje in življenje z njo mu ni všeč. V življenju je treba tvegati, pa čeprav obstaja možnost, da se boš opekel!

Všeč so mi bile nadvse domiselna primerjave: njena predrzna mala zadnjica – kot breskvica v elastičnih kapri hlačah … njena koža je bleda kot sprane rjuhe … Hailey se je nasmehnila – kot makov cvet, ki se odpre soncu … velik del življenja sem preživela uvela in osamljena kot tista pozabljena solata …

Vrni se na

Kdo je prisoten

Po forumu brska: Ni registriranih uporabnikov in 2 gostov