Bralni izziv 2016 - Booklover2002

Na tem forumu se nahajajo vsi potekli in aktualni bralni izzivi.

Moderator: The Book Crusaders

Uporabnikov avatar
Booklover2002
Elf
Kraj: Maribor

Bralni izziv 2016 - Booklover2002

PrispevekNapisal/-a Booklover2002 » 07 maj 2016, 18:28

No, pa je spet eno leto prišlo naokoli. In spet sem se odločila, da opravim Bralni izziv 2016! Upam, da bom letošnje leto prebrala še več zanimivih knjig in dobila nove favorite :P

Seznam nalog:

1) Knjiga, kjer glavni junak ni belec (3 točke)
2) Knjiga, ki ima v naslovu barvo (2 točki)
3) Knjiga, ki si jo prebral/a v enem dnevu (3 točke)
4) Knjiga, ki jo je napisala ženska (1 točka)
5) Knjiga avtorja, ki ga še nisi bral/a (2 točki)
6) Knjiga, ki ima v naslovu številko (2 točki)
7) Knjiga, ki je izšla na leto tvojega rojstva (3 točke)
8) Mladinska knjiga (2 točki)
9) Knjiga, ki jo je napisal slovenski avtor (3 točke)
10) Knjiga, ki jo je napisal moški (1 točka)
11) Knjiga, ki jo drugi bralci kritizirajo (3 točke)
12) Pet najljubših pravljic iz otroštva (2 točki)
13) Po lastni izbiri (1 točka)
14) Zgodovinski roman (2 točki)
15) Knjiga z LGTB vsebino (3 točke)
16) Knjiga, ki vsebuje ljubezenski trikotnik (1 točka)
17) Knjiga iz strokovnega področja (3 točke)
18) Knjiga, po kateri so posneli serijo (2 točki)
19) Knjiga, v kateri je v glavni vlogi žival (3 točke)
20) Knjiga, ki se dogaja v prihodnosti (2 točki)
21) Knjiga, v kateri je v glavni vlogi peve (2 točki)
22) Po priporočilu tvojega sorodnika (1 točka)
23) Izšla leta 2016 (3 točke)
24) Knjiga o mitu ali legendi (2 točki)
25) Knjiga o tebi pomembni problematiki (3 točke)
Nazadnje uredil/a Booklover2002 dne 01 avg 2016, 15:52, skupaj urejeno 14 krat.
I write to live
and
I live to write

Uporabnikov avatar
Booklover2002
Elf

Re: Bralni izziv 2016 - Booklover2002

PrispevekNapisal/-a Booklover2002 » 07 maj 2016, 18:50

Za svojo prvo nalogo sem izbrala knjigo avtorja, ki ga še nisem brala.

Slika

Naslov: Stolen

Avtor: Lucy Christopher

Naloga: Knjiga avtorja, ki ga še nisi bral/a (2 točki)

MNENJE: Knjiga je napisana kot pismo, ki ga piše šestnajstletno dekle svojemu ugrabitelju, ki jo je ugrabil na letališču in odpeljal v Avstralijsko puščavo. Skozi pismo, Gemma(dekle ki piše pismo) opiše zgodbo in svoje razmišljanje. Gemma je zelo močno in trmasto dekle, kar pa lahko ugotovimo tudi po njenem obnašanju do Ty-ja(ugrabitelja). Največji preobrat se zgodi, ko se Gemma zaljubi v Ty-ja a ni čisto prepričana če je njena ljubezen do njega resnična, saj je lahko tudi posledica Stockholmovega sindroma. Zdi se mi, da se je avtorica res dobro postavila v telo dekleta, ki je ugrabljeno in odlično razvila Gemmino razmišljanje o Ty-u. Res lahko vidimo, da se knjižni liki definitivno razvijajo in dozorijo skozi knjigo in da se odnos med Ty-jem in Gemmo spremeni in preobrne. Čeprav Ty, Gemmo prepričuje da ne spada v mesto ampak v naravo, k njemu, ona še vedno nasprotuje - kar pa samo potrdi odličnost Gemminega lika. Sama lahko rečem, da je Lucy knjigo napisala tako prepričljivo da sem že jaz verjela Ty-u in bi na Gemminem mestu ostala pri njem. Četudi ga na zadnje vzljubi pa se zgodi nesreča s kačo in Gemma MORA nazaj v civilizacijo, kar je seveda strlo moje srce. Konec je čisto nepričakovan, saj res ne veš kako se bo zgodba odvila. Knjiga ni preveč dolga, a lepo zaobjame celotno dogajanje in nas popelje v Avstralijo.

OCENA: 5 <3
Nazadnje uredil/a Booklover2002 dne 14 jul 2016, 12:06, skupaj urejeno 7 krat.
I write to live
and
I live to write

Uporabnikov avatar
Booklover2002
Elf

PrispevekNapisal/-a Booklover2002 » 07 maj 2016, 19:16

Naslednja naloga je knjiga ki govori o tebi pomembni problematiki.

Slika

Naslov: Trinajst razlogov

Avtor: Jay Asher

Naloga: Knjiga o tebi pomembni problematiki (3 točke)

MNENJE: Knjiga Trinajst razlogov je ena izmed redkih knjig, ki me je potem ko sem jo prebrala preprosto ospunila(mi dala kaj za razmišljat). Knjiga je napisana iz vzornega kota fanta po imenu Clay, ki nekega dne dobi paket kaset od svoje sošolke, ki se je pred kratkim ubila. Skozi kasete jim Hana Baker(dekle, ki je naredilo samomor) razloži zakaj je naredila samomor in da so te kasete dobili samo tisti, ki so krivi za njeno smrt. Knjiga je dolga okoli 300 strani in v teh 300 straneh je opisana samo ena noč, kar se mi zdi malo negativno. Pričakovala sem, da bo avtor pisal še kaj več o življenju Claya preden je Hana umrla, saj iz knjige sicer izvemo nekaj, ne pa veliko. Hana nam torej skozi kasete, ki jih posluša Clay razloži zakaj se je ubila in po mojem mnenju je prehitro obupala. Res je, da je bilo veliko nesramnih govoric o njej in da je imela probleme s prijatelji in fant, ampak pričakovala sem da bo v še hujši stiski. Čeprav sta to dve stvari, ki mi nista bili najbolj všeč, pa je knjiga neverjetno iznajdljivo napisana in ena izmed takšnih ob katerih začneš razmišljati o problematiki kot je samomor. Zdi se mi da je toliko mladih(morda ne toliko v Sloveniji), ki trpijo in delajo samomore, ker so preveč obupani da je nekdo že moral napisati knjigo o tem problemu. Jay Asher se je res postavil v položaj, v katerem se malo kdo znajde in ga tako opisal da sem se skoraj počutila kot da sem tam, zraven njega, zraven Claya in z njim poslušam kasete. Žal mi je bilo celo za Hano in počutila sem se, kot da je ona moja dolgoletna prijateljica in ne knjižni lik iz knjige.
Knjigo Trinajst razlogov priporočam vsem - mladim in starejšim, saj se mi zdi da bi vsi morali biti seznanjeni s takšno problematiko, ki se pojavlja predvsem med mladimi. Za čudo se celo nisem razjokala ob branju, ampak sem bila na robu solz :lol: :016: :105:

OCENA: 4,5 <3
Nazadnje uredil/a Booklover2002 dne 14 jul 2016, 12:12, skupaj urejeno 2 krat.
I write to live
and
I live to write

Uporabnikov avatar
Booklover2002
Elf

PrispevekNapisal/-a Booklover2002 » 07 maj 2016, 19:42

Naslednja naloga je prebrati knjigo, ki jo je napisala ženska.

Slika

Avtor: Jojo Moyes

Naslov: Ob tebi (Me before you)

Naloga: Knjiga, ki jo je napisala ženska

MNENJE: Knjiga Ob tebi je resnično pretresljiva zgodba o ljubezni in drugačnosti ter spopadanju s svojo drugačnostjo. Sledi ženski po imenu Luisa Clark, ki pa je ravno dobila odpoved saj so kavarno v kateri je delala zaprli in sedaj mora poiskati novo službo. Luisa živi v veliki družini z denarno stisko in ravno zaradi tega mora čimprej poiskati delo za katero bo dobro plačana. V istem mestu pa živi Will Traynor, tetraplegik ki je postal invalid zaradi prometne nesreče. Luisa končno najde delo, kar pa je oskrba tetraplegika - Willa Traynora. Zgodba opisuje dva posebneža(vsak na svoj način) ki se zaljubita, a se zelo tragično konča, zato so seveda spet tekle solze. Po knjigi bo posnet tudi film z glavnima igralcema Emilio Clark in Sam Clafflinom, kar pa je naravnost čudovito, saj menim da jima vlogi res zelo pristajata. Luisa je bila po mojem mnenju knjižni lik, ki si ga zapomniš zaradi njene dobrotnosti in optimizma. Will je po drugi strani zelo zamorjen človek zaradi nesreče, saj se preprosto ne more sprijazniti s svojo drugačnostjo. Zaradi tega želi narediti samomor, kar pa je skoraj že rdeča nit zgodbe.
Zdi se mi da se Will in Luisa težko spopadata z samomorom....in konec je tako nepričakovan in tako tragičen in po eni strani celo neverjetni. Res, ena izmed najlepše napisanih ljubezenskih zgodb in najbolj jokajočih knjig ki sem jih prebrala to leto. :th_cry:

Nazadnje uredil/a Booklover2002 dne 14 jul 2016, 12:13, skupaj urejeno 2 krat.
I write to live
and
I live to write

Uporabnikov avatar
Booklover2002
Elf

PrispevekNapisal/-a Booklover2002 » 08 maj 2016, 08:48

Moja naslednja naloga je mladinska knjiga.

Slika

Avtor: Rainbow Rowell

Naslov: Eleanor in Park

Naloga: Mladinska knjiga

MNENJE: Najbolj všeč mi je bilo pri tej knjigi, da je Rainbow pisala iz vzornega kota Eleanor in iz vzornega kota Parka. Zgodba preplete dva drugačneža(posebneža), ki nekako najdeta drug drugega na avtobusu. Eleanor je iz manj premožnejše družine, Park pa ne - in ravno tako se njuno razmerje začne, ko Park začne posojati Eleanor Walkmana in stripe. V bistvu celotna knjiga opisuje njuno razmerje in kako se je končalo. Zdi se mi, da sta lika dobro razvita, a mi je včasih šla Eleanor že malo na živce. Res pa je, da se zelo vživiš v knjigo in celotno dogajanje zaradi avtorjevega stila pisanja. Četudi je knjiga zelo zanimiva, pretresljiva in celo topla, mi konec ni najbolj všeč. Zdi se mi, kot da je Rainbow že "hitela" pri pisanju in si je morala nekaj hitro izmisliti. Veliko ljudi zelo hvali tole knjigo a se mi zdi, da jo malo preveč. Vseeno pa je tudi res, da je redka knjiga v katero sem se tako zelo vživela. Priporočam jo vsem bralcem, ker se mi zdi da ni samo za mladino :P

OCENA: 4 <3
Nazadnje uredil/a Booklover2002 dne 14 jul 2016, 12:10, skupaj urejeno 1 krat.
I write to live
and
I live to write

Uporabnikov avatar
Booklover2002
Elf

PrispevekNapisal/-a Booklover2002 » 08 maj 2016, 14:36

Naslednja naloga, ki sem si jo izbrala je knjiga, ki si jo prebrala v enem dnevu.

Slika

Avtor: Gayle Forman

Naslov: Where she went

Naloga: Knjiga, ki si jo prebral/a v enem dnevu

MNENJE: Where she went je nadaljevanje knjige If I Stay, ki je bila prevedena v slovenščino pod imenom Če ostanem. V bistvu sledimo Adamovem življenju in ugotovimo kaj se je zgodilo z Mio in Adamom in njegovim bendom in kakšno življenje živi zdaj. Od knjige sem pričakovala veliko, saj mi je bila prva knjiga zelo všeč, čeprav sem jo brala v slovenščini pa tudi film je bil dober. A moja pričakovanja so bila prevelika, kajti knjiga definitivno ni zavzemala vsega kar sem pričakovala, zdi pa se mi tudi da je konec preveč klišejski. Včasih se vse stvari ne končajo dobro in pri tej knjigi so se....spet. Res je, da je kratka zato se jo da prebrati v enem dnevu ampak se nisem preveč vživela v zgodbo in tudi če je like kaj prizadelo, me ni najbolj ganilo. Všeč pa mi je bilo, da je avtorica tokrat opisovala Adamovo življenje, da dobimo tudi občutke kaj si on misli o Mii in kaj se sploh zgodi z njim. V tej knjigi mi je šla Mia veliko bolj na živce kot v prvi, saj se mi je zdela v tej knjigi zelo zmedena in neodločena. Ne morem reči, da knjigo sovražim ampak sem mislila, da bo boljša. Veliko ljudi pa vseeno prebere knjigo, ker so radovedni(tako kot sem bila jaz) kaj se zgodi po prvem delu, ki se konča zelo iznajdljivo. Adam se mi je zdel zapuščen, depresiven brez Mie in ni se ravno pametno spopadal z problemi. Zdi se mi, da se je avtorica preveč trudila napisati dobro knjigo s tem pa izgubila tisto kar je imela pri prvi knjigi, tisto ki je tako pritegnilo bralce.

OCENA: 3 <3
Nazadnje uredil/a Booklover2002 dne 14 jul 2016, 12:11, skupaj urejeno 1 krat.
I write to live
and
I live to write

Uporabnikov avatar
Booklover2002
Elf

PrispevekNapisal/-a Booklover2002 » 12 jul 2016, 15:56

Naslednja naloga je knjiga, po priporočilu sorodnika - v mojem primeru- sestre.

Slika

Naslov: Igre Lakote, 1. del Arena smrti

Avtor: Suzanne Collins

Naloga: Po priporočilu sorodnika

MNENJE: Torej verjamem, da vas večina ve o čem knjiga govori. Ampak naj na kratko obnovim zgodbo za tiste, ki ne vedo o knjigi. Spremljamo življenje mlade Katniss Everdeen, ki živi v revni državi Panem. Razdeljena je na dvanajst oziroma trinajst okrožij(trinajstega ni več) vsako okrožje pa se ukvarja s svojo obrtjo. Dvanajsto okrožje v katerem živi glavna oseba se ukvarja z rudarstvom. Zato je to tudi najrevnejše okrožje in potem ko je Katniss in njeni sestri Prim umrl oče, njena mama ni mogla skrbeti za njiju zato mora glavna oseba skrbeti za družino, nabirati hrano v gozdu... Vsako leto pa v Panemu potekajo Igre lakote, nekakšno tekmovanje med izžrebanci od prvega do dvanajstega okrožja. To letu je izžrebana Katnissina manjša sestra Prim, a se Katniss javi namesto nje in tako pritegne veliko pozornosti. Zraven nje pa še je izžreban Peeta Mellark, fant katerega je Katniss že srečala. Tako gresta Peeta in Katniss v prvo okrožje, kjer ju pripravijo za Igre lakote, ki potekajo to leto v areni katero ustvarijo organizatorji Iger lakote. Peeta in Katniss se tudi navidezno zaljubita, a da je to pretvarjanje ve samo Katniss in tako se zgodba zaplete. Ne bom vam pokvarila konca za tiste ki še niso prebrali knjige. Zgodba se mi zdi zanimiva, ampak odnos med Peeto in Katnissom ni najbolje razvito in prikazano, saj se mi zdi da avtorica skuša na silo spraviti lika skupaj. Najljubši lik v knjigi mi je bil Haymitch, mentor Katniss in Peeta sicer pijanec ampak zelo obdelan lik. Vsi ki imate radi znanstveno fantastiko preberite knjigo in ostali dve v seriji. Sama ne bom dokončala trilogije, saj nimam potrebe po nadaljevanju. Moja sestra priporoča knjigo za vse mlade in starejše bralce.

OCENA: 3.5 <3
Nazadnje uredil/a Booklover2002 dne 14 jul 2016, 12:15, skupaj urejeno 2 krat.
I write to live
and
I live to write

Uporabnikov avatar
Booklover2002
Elf

PrispevekNapisal/-a Booklover2002 » 12 jul 2016, 16:18

Moja naslednja naloga je knjiga, ki ima v naslovu barvo.

Slika

Naslov: Rdeča kot kri(1.del trilogije Sneguljčica)

Avtor: Salla Simukka

Naloga: Knjiga, ki ima v naslovu barvo

MNENJE: Torej, to je prvi del napete skandinavske kriminalke in govori o najstnici Sneguljčici ki je precej mirna in tiha. Nekega dne pa najde v temnici obešene okrvavljene bankovce in se spusti v nevarno igro z zlikovci. Avtorica nam tudi opiše zgodbo o bankovcih, da izvemo kako je sploh prišlo do tega. Trilogijo sem končala letos v začetku leta in zadnjo knjigo prebrala v enem dnevu, saj ima vsaka knjiga okoli tristo strani ali manj. V prvem delu sem marala Sneguljčico in se strinjala z njenimi odločitvami potem pa mi je počasi začela iti na živce. V trilogiji se srečamo tudi z LGBT vsebino kar me ne moti in je odnos med Sneguljčico in drugo osebo dobro razvit in opisan. Mislim, da bi knjige sicer bolj pritegnile manjše bralce, saj se meni ne zdijo zelo napete in kriminalne. Res pa je, da ko začneš brati, te takoj potegne v zgodbo že zaradi načina opisovanja okolice, tako da res misliš, da si v zgodbi. Knjigo ne priporočam samo bralcem kriminalk, ampak tudi ostalim saj je zgodba sama po sebi malo klišejska ampak v glavnem zanimiva. :thumbup:

OCENA: 3 <3
Nazadnje uredil/a Booklover2002 dne 14 jul 2016, 12:16, skupaj urejeno 1 krat.
I write to live
and
I live to write

Uporabnikov avatar
Booklover2002
Elf

PrispevekNapisal/-a Booklover2002 » 12 jul 2016, 16:37

Naslednja naloga je slovenski avtor.

Slika

Naslov: Čaj v parku

Avtor: Magdalena Cundrič

Nalog: Knjiga slovenskega avtorja.

MNENJE: Knjiga govori o zelo pogosti problematiki med najstniki in sicer drogah. Spremljamo najstnico Jasmino, ki jo na končnem pikniku z razredom zapusti njen fant. Zaradi tega postane temačna in zamorjena in seveda se zateče k pijači. Kasneje se preseli k babici, ki živi v bloku blizu parka, ki postane njeno zatočišče. Ker so počitnice v bistvu lahko dela karkoli dokler jo babica ne opazi. In s tem karkoli mislim droge in pijača. Začne se tako, da si vino ki ga kupi ali ukrade v trgovini prelije v plastenko čaja. Tako se tudi en večer napije kasneje pa spozna bando v parku, ki jo vodi k drogam. V knjigi se pojavi zelo zanimivi lik z družinskimi težavami - fant Miha, v katerega se zaljubi. Njuna ljubezen postane močna in skoraj premaga težave z drogami in alkoholom. A ko si enkrat zasvojen, težko odnehaš. Zdi se mi, da bi se moralo več pisati o teh problematikah in podobnih temah, saj s knjigo ne le opozarjamo ampak tudi motiviramo najstnike, naj ne jemljejo podobnih živil. Knjiga ni dolga, a je zgodba natančno napisana in vemo o čem govori. Ljubezen med Jasmino in Miho je močna in dobro zgrajena že samo zaradi tega v kakšnem položaju se znajdeta lika. Edina stvar,ki me je motila v knjigi je sleng, ki ga je avtorica uporabila saj sem nekatere besede komaj razumela :lol: Mislim, da bi morali knjigo prebrati vsi - mladi in starejši saj se šele takrat zavemo kaj povzročijo droge in alkohol.

OCENA: 4 <3
Nazadnje uredil/a Booklover2002 dne 14 jul 2016, 12:17, skupaj urejeno 1 krat.
I write to live
and
I live to write

Uporabnikov avatar
Booklover2002
Elf

PrispevekNapisal/-a Booklover2002 » 12 jul 2016, 17:01

Moja naslednja naloga je knjiga, ki vsebuje ljubezenski trikotnik.

Slika

Naslov: Izbrana(3, del serija Izbira)

Avtor: Kiera Cass

Naloga: Knjiga, ki vsebuje ljubezenski trikotnik

MNENJE: Torej, preden začnem naj povem da je to ena izmed mojih ljubših serij. Prebrala sem vse tri knjige, ki so bile do sedaj prevedene in Izbrana je bila moja najljubša. V prvem delu spoznamo Americo Singer, ki živi v revščini in nekega dne dobi pismo da je skupaj z 34 dekleti bila izžrebana za tekmovanje za krono mladega princa Maxona Schreava. A America ne želi oditi v palačo, kjer bo potekalo tekmovanje, predvsem zato ker že ima fanta - Aspena. A na zadnje vseeno gre in počasi se skozi knjige začne zaljubljati v princa in pozabljati Aspena. V zadnji knjigi pa se Aspen pojavi kot prinčev služabnik in America se mora odločiti med Maxonom in Aspenom. Tekmovanje se bliža koncu in America še vedno ni prepričana s koma bi raje bila. Dokler se stvari ne uredijo same. Knjiga mi je bila zelo všeč pa tudi liki so se mi zdeli zelo dobro razviti. Avtorica je spletla zanimive odnos med posameznimi osebami in naredila dogajanje zanimivo. Takoj sem se zaljubila v Maxona :huhuhu:
:022: :020:

Nazadnje uredil/a Booklover2002 dne 14 jul 2016, 12:19, skupaj urejeno 1 krat.
I write to live
and
I live to write

Vrni se na

Kdo je prisoten

Po forumu brska:: Ni registriranih uporabnikov in 1 gost