Bralni izziv 2017 ⋆Lucia⋆

Na tem forumu se nahajajo vsi potekli in aktualni bralni izzivi.

Moderator: The Book Crusaders

Uporabnikov avatar
⋆Lucia⋆
Opravljen celotni bralni izziv 2018

Re: Bralni izziv 2017 ⋆Lucia⋆

PrispevekNapisal/-a ⋆Lucia⋆ » 01 dec 2017, 12:39

Indijska pahljača
od Victoria Holt

Izziv: Knjiga, ki ima v naslovu ime kraja/mesta/države (3 točke)
Ocena:
Povezavi:
Bralnica
Goodreads

Opis:
Pastorjeva hči Drusilla je inteligentna drugače pa nič kaj preveč čedna deklica. Že od zgodnje mladosti živi pod vtisom, da so Framlingovi, ki prebivajo v mogočni graščini, nekaj posebnega: lady Harriet, njen sin Fabian in hči Lavinia.

Lavinia ni imela nobene 'primerne' družbe, torej ni čudno, da so na grad povabili ravno skromno Drusillo, da bi se igrala z njo. V njuno igro se hitro vmeša tudi Fabian. Nekega dne ju razglasi za sužnji, ki morata izpolniti vsako njegovo zahtevo. Drusillo nato pošlje po skrivnostno pahljačo, ki baje vsakemu lastniku prinaša nesrečo.

Mnenje:
Knjiga spremlja življenje mlade pastorjeve hčere Drusille, od otroških let pa vse tja mimo šolanja, prve ljubezni, do poroke.
Drusilla je zanimiv in vsaj meni zelo všečen karakter. Je preudarna, pametna in zelo prijazna oseba, popolno nasprotje svoje prijateljice Lavinie, ki ji more ves čas pomagati iz različnih zagat.
knjiga se sorazmerno počasi in na čase tudi rahlo prepočasi, odvija. Med umirjenim življenjem v otroštvu in kasneje med časom šolanja, pa se zgodijo zanimive in nepričakovane stvari, ter zapleti, ki pa knjigo kljub vsemu delajo zanimivo.
Meni osebno je bolj všeč drugi del knjige, ko se Drusilla skupaj z Lavinio in njeno družino preseli v Indijo. Tam preko zgodbe spoznaš zanimivo in včasih zelo težko življenje ljudi v tistem času, še posebej tujcev. Začnejo se državni udari, umori, skrivne ljubezni in še in še ... zgodba s časoma postaja vse bolj napeta in te vedno bolj vleče v svoje kremplje, ter te ne izpusti vse do konca.
You only live once, but if you do it right, once is enough.

Uporabnikov avatar
⋆Lucia⋆

PrispevekNapisal/-a ⋆Lucia⋆ » 11 dec 2017, 21:48

Maškarada
od Victoria Holt

Izziv: Knjiga, ki je izšla pred tvojim rojstvom (3 točke)
Ocena:
Povezavi:
Bralnica
Goodreads

Opis:
Zgodba pripoveduje o Suewellyn Matelandovi, ki ji ni z rožicami postlano. Nezakonska hči mora za zmeraj zapustiti dom svojih prednikov, lepo graščino, nad katero so se nakopičili sami črni oblaki. Potem, ko ostane sirota, ni zanjo nobene druge poti, kakor da se odloči za nevarno maškarado. Ne samo enkrat se izkaže, da devetnajsto stoletje še zdaleč ni bilo tako naravno čisto, kot bi si kdo mislil.

Kdo ne bi brez diha sledil vsemu tistemu, kar se kuha med bratoma, zraslima v agresivni družini? Mlajši, zdravnik se po poroki zaljubi v ženino sestrično. Za to zve brat in zadeva se takoj zavozla. Konča se kajpada nasilno.

Vmes nas pisateljica seznani z nekaterimi rečmi, o katerih se govori samo šepetaje. Tako dobi dogajanje tudi skrivnostno noto. Ves čas pa čutimo, da se mora Suewellyn otresti dediščine, ki jo tišči k tlom, saj se bo lahko samo tako, brez bremena preteklosti, posvetila iskanju ljubezni do katere ima vso pravico.

Mnenje:
Knjigo sem izbrala naključno iz police, gledala sem namreč, da je knjiga izšla pred mojim rojstvom in prva, ki je ustrezala, je bila ravno Holtova Maškarada.
Priznam, da verjetno knjige nebi nikoli prebrala, če nebi bilo tega izziva, saj me niti naslovnica kot tudi naslov nista pritegnila, ampak tukaj je jasen dokaz, da ne smemo knjige ocenjevati samo po platnicah. Za preprostim naslovom se namreč skriva čudovita zgodba, polna napetih dogodkov, skrivnosti, ki bi morale to tudi ostati in nerazrešenih in neodkritih umorov ... skratka, knjiga me je zelo pozitivno presenetila, sploh za knjigo malo starejšega izzida.
Obožujem glavni ženski lik Suewellyn in njeno zgodbo otroštva in odraščanja. Prav tako sem prevzeta nad Anabelino zgodbo, ki je prav tako polna spletk in nenavadnih zapletov. In ti dve zgodbi sta povezani, saj gre za mamo in hči.
Najbolj me je šokiral del zgodbe, ki se zgodi na otoku Vulkanu, ko celoten otok preplavi lava ob izbruhu vulkana in vsa Suewellynina družina, vsi otočani in vsi prijatelji, vključno Philipom umrejo..
Knjiga mi je všeč, prav tako konec, pogrešala sem samo podatek o tem, kaj se zgodi s prijateljico Lauro, s katero se Suewellyn tako dobro razume v šoli.

Uporabnikov avatar
⋆Lucia⋆

PrispevekNapisal/-a ⋆Lucia⋆ » 11 dec 2017, 22:28

Strastna zapravljivka
od Sophie Kinsella

Izziv: Knjiga, kjer je na platnici ženska z lepo obleko (2 točki)
Ocena:
Povezavi:
Bralnica
Goodreads

Opis:
Če si kadarkoli plačala dolgove za eno kreditno kartico z drugo, zavrgla račun še preden si ga prebrala ali pa si prepričana, da so razprodaje, kjer kupiš eno stvar dobiš pa dve, odlična naložba, je to prava knjiga zate. Zgodba se vrti okoli pravkar diplomirane Rebecce Bloomwood, ki je pri eni izmed Londonskih bank dobila velik kredit. V mesecih, ki so za tem prišli je Rebecca presegla limit te radodarne ponudbe in zapravljala kar se je le dalo.

Čeprav Rebecca obvlada teorijo uspešnega varčevanja, saj je prav takšen naslov revije za katero piše članke, pa v praksi ni vse tako enostavno kot se sliši.

Mnenje:
Hudomušna, zabavna in preprosta knjiga za dati možgane na off, ampak mene osebno ni tako zelo prepričala (mi je bil film bolj všeč), saj mi je šla glavna junakinja zelo na živce. Nikakor se nisem mogla sprijazniti, da lahko odrasla oseba razmišlja in ravna tako otročje in nezrelo, vse skupaj se mi je zdelo preveč za lase privlečeno. Rebecca se je obnašala kot navaden razvajen otročaj, ne samo, da ni znala ravnati z denarjem in je kupovala kar vse kar je videla, ampak je tudi ves čas lagala in se vedla kot otrok, ko je metala neodprte položnice naskrivaj v smeti, si izmišljevala, da si je zlomila nogo, ko so jo klicali iz banke ipd. ... skratka obup. :huhuhu:
Sophie Kinsella ima po mojem mnenju super in zabavne knjige, ki jih vedno rada vzamem v roke, ampak tale pa me ni tako navdušila kot preostale.

Uporabnikov avatar
⋆Lucia⋆

PrispevekNapisal/-a ⋆Lucia⋆ » 30 dec 2017, 11:51

Bela masajka
od Corinne Hofmann

Izziv: Zgodba se dogaja v puščavi (1 točka)
Ocena:
Povezavi:
Bralnica
Goodreads

Opis:
"To je zgodba o štirih letih, ki sem jih preživela v divjini Kenije. Takrat sem sledila veliki ljubezni svojega življenja in spoznala nebesa in pekel. To je bil moj največji boj za preživetje!"

Corinne Hofmann je pri sedemindvajsetih letih s fantom obiskala Kenijo. Na enem izmed lokalnih trajektov je uzrla masajskega bojevnika in se vanj v hipu zaljubila. Odpovedala se je vsemu, kar je dotlej sestavljalo njeno življenje: dolgoletnemu fantu, domačim in uspešni trgovini, ki jo je imela v rojstni Švici. Sklenila je premostiti prepad med dvema popolnoma različnima svetovoma in se podala na pot, polno samoodrekanj in prilagajanj.

Mnenje:
Knjigo sem izbrala zato, ker se dogaja v Afriki in je ravno pravšnja za izziv knjige, ki se dogaja v puščavi.
Čez zgodbo spremljamo Corinne, ki pusti prejšnje življenje v Evropi za sabo in se zaradi ljubezni preseli v Kenijo. Zanimivo mi je bilo spremljati kako se odvija življenje v puščavskem okolju, v popolnoma tuji državi z drugačno kulturo, običaji in življenjskim slogom. Glavni ženski lik Corinne se mi je zdela ves čas zelo pogumna, da je pustila svoje udobno življenje za sabo in se preselila na drugi konec sveta, kjer pleme njenega moža še vedno živi v manjatah ometanih s kravjim gnojem, kjer ženske ne obedujejo s svojimi možmi in kjer je imeti avto največji privilegij in odraz bogastva.
Lketinga je njen mož in pripadnik starega Kenijskega plemena bojevnikov. Njegovo pleme in celotna družina še vedno živijo tradicionalno starinsko življenje brez tehnologije, spijo na tleh, prehrana pa je pretežno kozje meso, ki ga spečejo nad ognjem zunaj. Tako življenje je meni osebno popolnoma nepredstavljivo, da bi živela samo od mesa, mesečno zbolevala za malarijo, na wc pa morala hoditi ven za drevo.
Zgodba je super za tiste, ki bi želeli spoznati vsaj delček utripa Afriškega težkega življenja, ki ga še dandanes živi mnogo ljudi v tisti deželi. Meni knjiga ni bila presežek, je bilo pa zanimivo spoznati tudi drugačno življenje polno odrekanja in drugačne kulture kot jo poznamo iz naše domovine.

Uporabnikov avatar
⋆Lucia⋆

PrispevekNapisal/-a ⋆Lucia⋆ » 30 dec 2017, 13:01

Ljubiti z odprtimi očmi
od Jorge Bucay

Izziv: Knjiga z rdečo platnico (2 točki)
Ocena:
Povezavi:
Bralnica
Goodreads

Opis:
Roberto ima težave v ljubezenski zvezi in je naveličan vsakdanje rutine, ko se zaradi napake e-poštnega strežnika zaplete v dopisovanje dveh psihoterapevtov, ki pišeta o ljubezni in partnerstvu. Pod krinko spletne anonimnosti prevzame tujo identiteto in začne pisati sporočila psihoterapevtki Lauri. Toda resnični svet ima zanj pripravljeno presenečenje ...

"Življenje lahko živimo kot vlakovodja, ki natanko ve, kam gre in kakšna je pot do tja. Lahko pa ga živimo kot deskar na vodi, ki sledi valovom." Predlagam, da slediva valovom. Pa še zabavala se bova. Za to tudi gre.

Mnenje:
Zgodba spremlja Roberta, ki ima težave s svojim dekletom Cristino in se nato z njo tudi razide. V istem času začne na mail prejemati sporočila neznane osebe, ki jih najprej hladnokrvno briše, nato pa enkrat iz radovednosti prebere, vsebina pa mu pomaga pri njegovih težavah z Cristino. Sporočila kar prihajajo, namenjena pa so nekemu Fredyju. Roberto postane od njih odvisen in začne nanje tudi odgovarjati, pa čeprav ne v svojem imenu.
Roberto kot glavni lik je zelo nesamozavesten in nesiguren vase. Njegovo vmešavanje v odnos med Fredyem in Lauro je zelo neodraslo in meni osebno tudi otročje. Preko mailov spoznamo tudi Lauro, psihologinjo, ki v svojih sporočilih opisuje vsebino svoje še ne napisane knjige.
Pri knjigi mi je všeč, da spoznamo psihološke vidike na partnersko zvezo in ljubezen preko zanimive zgodbice o Robertu, Fredyju in Lauri in nam avtor tako suhoparno strokovno temo približa na zabaven in malo drugačen način.
Vsekakor vredno branja za vse tiste, ki imajo težave v ljubezni, v svojih odnosih ali pa preprosto za vse tiste, ki želite dobiti malo drugačen pogled na ljubezen.

Uporabnikov avatar
⋆Lucia⋆

PrispevekNapisal/-a ⋆Lucia⋆ » 30 dec 2017, 13:50

Diamantna dinastija
od Sidney Sheldon

Izziv: Knjiga, ki govori o družini (2 točki)
Ocena:
Povezavi:
Goodreads

Opis:
Kate Blackwell je ena najbogatejših in najvplivnejših žensk na svetu. Je enigma, ženska obkrožena s tisoč neodgovorjenimi vprašanji. Njen oče je bil iskalec diamantov, s čimer je uspel postati bogatejši, kakor si nebi mogel predstavljati niti v svojih najbolj divjih sanjah. Mama pa je bila hčerka kriminalnega afriškega trgovca. Njena motivacija za uspeh je bila polna sovražnega maščevanja. Na praznovanju njenega devetdesetega rojstnega dne so prišle zdravice in telegrami s strani vrhovnega sodišča in bele hiše. A za Kate je bilo tam polno duhov odsotnih prijateljev in sovražnikov. Duhov iz življenja polnega izsiljevanj in umorov. Duhov iz imperija, ki ga je ustvarila gola ambicija!

Mnenje:
Za zadnjo knjigo svojega letošnjega izziva sem si izbrala Diamantno dinastijo, knjigo o družini.
Skozi pripoved spremljamo štiri generacije Blacwellove družine, ki ima v lasti mogočni imperij, ki si ga je v preteklosti ustvarila z najdbo diamantov. Zgodbo začnemo spremljati z Jamiem, ki se iz Evrope odpravi na jug Afrike na lov za diamanti, ki je bil v tistem času zelo priljubljen in če si imel srečo tudi odličen vir zaslužka. Z najdbo diamantov postane Jamie uspešen in bogat človek. Kasneje začnemo spremljati življenje njegove hčere Kate, ki ji moč ogromno pomeni in bi dala vse, da vpliv in bogastvo družina obdrži, pa četudi s prevarami, podkupovanji in umori. Rodbina se sooča s številnimi vzponi in padci, tragedijami, vojno, zavistjo, naklepnimi umori in še in še.
Vsi liki, ki jih spremljamo skozi zgodbo so mi na začetku všeč, a jih kasneje moč in pohlep pokvarita, edina, ki mi ostane super od začetka do konca je Katina vnukinja Alexandra, s katero se knjiga tudi konča, saj ona ne želi nadaljevati družinskega imperija in voditi podjetja.
Knjiga me je zelo prijetno presenetila, saj nisem pričakovala tako zanimive knjige, kjer se vedno nekaj dogaja, med drugim pa se tudi odlično bere, saj ima avtor zelo sproščen in preprost stil pisanja.

Vrni se na

Kdo je prisoten

Po forumu brska: Bing [Bot] in 0 gostov