Bralni izziv 2017 - medvedka

Na tem forumu se nahajajo vsi potekli in aktualni bralni izzivi.

Moderator: The Book Crusaders

Uporabnikov avatar
medvedka
Bralni izziv 2018 s 4 zvezdicami
Kraj: Vuzenica
Kontakt:

Re: Bralni izziv 2017 - medvedka

PrispevekNapisal/-a medvedka » 20 jun 2017, 15:22

Zgodba, kjer ima glavni junak super moči

Andre Alexis: petnajst psov

Slika

OCENA: :goodjob:

Kaj se zgodi, ko se Apolon in Hermenes, grška bogova, vmešata v življenje petnajstih psov? Namreč v gostilni se stavita, Apolon trdi, da bo vsaj 1 pes umrl srečen, Heremenes pa da bodo vsi umrli nesrečni. Kdo zmaga na koncu?

Nastane dobra zgodba o tem kako psi dobijo človeške lastnosti in se naučijo naš jezik. Tudi rdečo luč vidijo.
Predvsem pa knjiga odseva naše mišljenje in naše obnašanje drug do drugega.

Že v samem začetku je v knjigi razvidno, da je vsak zase, vsak posameznik in da nikakor ne morejo funkcionirati kot navaden trop psov. Vsi bi radi imeli prevlado nad drugimi. Psi, ki so nižje na statusni lestvici se zavedajo svoje majhnosti, a se nikakor več nočejo podrediti. Psi, ki so vodje pa se do teh nižjih psov obnašajo gospodovalno in jih napadejo brez milosti.
Psi se naučijo človeškega jezika in zadnji pes ob svoji smrti še vedno pesni.

Ob vsem prebranem pa se sprašujem, smo ljudje res tako grdi drug do drugega, moremo res se pehati za svoj vrh, za boj, za materialne stvari. je treba izpodriniti in uničiti vse, ki nam stojijo na poti. Predvsem pa, je vredno izgubiti ljubezen samo, da boš vodja.

Zanimiva knjiga, ki ponuja razmišljanje o naših življenjih. Me pa zanima kako bi ta knjiga izgledala, če bi bogova v zavetišču namesto psov izbrala mačke.
Če želite, da bi bili vaši otroci pametni, jim berite pravljice. Če želite, da bi bili še pametnejši, jim berite še več pravljic. (A. Einstein).

Uporabnikov avatar
medvedka
Kontakt:

PrispevekNapisal/-a medvedka » 03 jul 2017, 07:39

Knjiga, ki so dogaja v puščavi

Jane Johnson: Solna pot

Slika

OCENA: :s1024:

Ko po dolgem času najdeš zgodbo, ki te dobesedno posrka vase, je težko napisati nekaj, kar ti ni bilo všeč. Knjiga je pisana tako, da jo lahko mirne duše uvrstiš tudi v kategorijo zgodb z več pripovedovalci.

Nekako me zgodbe iz Sahare in puščave, kar potegnejo vase. Sem večni romantik in ker mi je ta kultura bolj ali manj nepoznana se mi zdi, da me še vedno privlači kot zgodbe 1001 noči.

Avtorica je spretno prepletla obe zgodbi, tako materino kot hčerino. Bralca do konca drži v napetosti in nevednosti kaj se bo zgodilo. Edini momenti, ki mi niso bili všeč so tisti, ki govorijo o vojnih grozotah v Sahari. Osebno pa mi je najbolj negativna čustva povzročil Izzy-in oče, ko začne pripovedovati, da jo je posilil. V knjigi sta prav njena starša tista, ki igrata najbolj negativne osebe. Mati ne ukrene nič in se posveča samo sebi. Oče ju zapusti po gnusnem dejanju. A ko Izzy najde po očetovih navodilih skrinjico na podstrešju, se njeno življenje postavi na glavo. A na koncu najde srečo tam, kjer si je najmanj mislila.
Osebno mi je zgodba všeč in se mi zdi, da daje močno sporočilo: Za ljubezen se je potrebno boriti, predvsem pa upati do konca.
Če želite, da bi bili vaši otroci pametni, jim berite pravljice. Če želite, da bi bili še pametnejši, jim berite še več pravljic. (A. Einstein).

Uporabnikov avatar
medvedka
Kontakt:

PrispevekNapisal/-a medvedka » 18 jul 2017, 15:22

Dramsko delo

Sofokles: Antigona

Slika

OCENA :goodjob:

Glede na to, da sem jo prebrala že davnega leta 1994 in sedaj, se je moj pogled nanjo kar spremenil. Takrat je bila to pač knjiga, ki je bila obvezna in tečna. Sedaj je to knjiga, ki ti da razmislit o ljudeh in njihovi naravi. Ja spet smo tam kot so bili stari Grki - pohlepni, uveljavljamo svojo voljo in ne pomislimo na druge ljudi. Večina nas gleda ozko in vsi smo vase zagledani. Ne pomislimo na čustva drugih ljudi. Bolj kot ne rinemo z glavo skozi zid. Prav tako se je zgodilo kralju Kreonu. Niso mu mogli dopovedati, da mora biti kdaj pa kdaj milosten in tudi spremeniti svoje mnenje in obsodbe. V knjigi je lepo vidno, kaj se zgodi, če nikoli ne pomisliš na druge in predvsem, če nikoli ne priznaš svojih napak.
Po drugi strani nam pa Antigona prikaže pripadnost in zvestobo družini. In ne glede na to kaj je kdo naredil in ne glede na ceno, ki jo bo zato plačala.

Kralj Kreon se je pokazal kot tisti tiran v najslabši luči. Zanimivo je, da se mu je sin Hajmon postavil po robu, a žal tudi s ceno svojega življenja. Čeprav mu je razumno razlagal, da naj se odloči in ga vodi po pravi poti. A oče noče in noče slišati, kar si tudi ljudstvo misli o njem in njegovi vladavini. Žal me vse skupaj spominja na današnje politično dogajanje v Sloveniji.

Zanimiva so mi trije citati iz te knjige:
"Samo v pustinji lahko vladaš sam."
"Ne da sovražim - da ljubim, sem na svetu!"
"Razsodnost je prvi, največji vseh blagorov."

Nekako nas napeljujejo na tisto resnico o življenju, ki bi se je morali držati že od vseh začetkov do konca.

Uporabnikov avatar
medvedka
Kontakt:

PrispevekNapisal/-a medvedka » 22 avg 2017, 10:17

Knjiga, ki jo je napisalo več avtorjev

Brian Grover & Jim Rickards Poljub iz Rusije

Slika

Na naslovnici knjige obljubljajo, da je to najlepša ljubezenska zgodba dvajsetega stoletja. Knjiga je napisana po resničnih dogodkih šele po smrti žene Lene.

Predvsem me je knjiga prevzela, ker je glavni junak zavrnil aristokratsko življenje angleškega bogataša in se po študiju podal na delo na naftna polja. Dobro opisuje tudi življenje v Rusiji tik pred drugo svetovno vojno. Kar nekako ne morem nehati razmišljati, kako so se ljudje bali družiti in kako je lahko vsak prijatelj bil naslednji trenutek največji sovražnik. Mislim, da mi je knjiga dala več vpogleda v takratno življenje. ljubezenska zgodba dobi polet šele v drugi polovici knjige, ko se Brian odloči, da po 5 letih odide v Rusijo po ženo. Vsaka legalna pot mu je bila zavrnjena, zato si izmisli najbolj neverjeten način in se z letalom odpravi preko skandinavskih držav do Moskve. Skoraj bi se zgodba tragično končala. Če ne v zraku pa v ruskih zaporih. A na srečo je Brian med svojim delom na naftnih poljih naletel na drugega najvplivnejšega moža takratne Rusije, ki mu čez 5 let pomaga najti Leno in ju izpusti iz krempljev Rusije.

Mogoče mi ni bil všeč zaključek zgodbe. Dobila sem občutek, kot bi bila na hitro zaključena knjiga. A prav to pusti tudi bralcu prosto pot, da si njuno življenje razlaga po svoje.
Bistvo knjige je prav lepo zajeto in da močno sporočilnost, da je močna ljubezen tista, ki lahko premaga vse ovire, le če si upamo.

Uporabnikov avatar
medvedka
Kontakt:

PrispevekNapisal/-a medvedka » 28 nov 2017, 19:04

Knjiga, kjer je na platnici ženska z lepo obleko

Kathleen E. Woodiwiss: Za vedno v tvojem objemu

Slika

Ta zgodba je tako prepletena, da sploh ne moreš izpostaviti ene glavne osebe. Sinoveja in Ty sta tako povezana, prepletena lika, da delujeta kot eno. A Lady Nataša je tista, ki je v ozadju delovala tako, da sta tako Sinoveja, kot Ty spregledala, da se ljubita in ne moreta živeti drug brez drugega.
Najbolj napet trenutek v knjigi je, ko Tyron misli, da ga je Sinoveja samo izkoristila za svoje koristoljubje. Med samim poizkusom, da ga podli knez Aleksej skopi in prebiča, Sinoveja zna poiskati zaveznike in rešiti svojega ljubega. Čeprav ju car poroči in Tyron zelo slabo sprejema to poroko, saj se v njegovo srce naseli jeza in bes "podlega dejanja zapeljevanja" Sinoveje, skozi zgodbo najdeta iskreno in zvesto ljubezen.
V knjigi me je najbolj zmotilo to, da je knjiga dolga čez 560 strani, a je konec napisan bolj na kratko. Je pa res, da potem bi bili to verjetno že dve zgodbi. Knjiga je za na plažo in res lahkotno branje, ki paše v teh dolgih večerih.
Oba skozi zgodbo spoznata, da se je v zakonu treba čemu odreči in predvsem skleniti kompromis. Zgodba na klasičen način pripoveduje o zvesti ljubezni, odpuščanju, predvsem pa da za vsako goljufijo in umazanim poslom življenje samo poskrbi za primerno kazen.

Uporabnikov avatar
medvedka
Kontakt:

PrispevekNapisal/-a medvedka » 26 dec 2017, 13:42

Knjiga, ki je izšla pred tvojim rojstvom

Thomas Hardy: Daleč od ponorelega sveta

Slika

OCENA: :shock:

Žal me ta knjiga ni ne vem kako prepričala. Že ta stari jezik, stavki in slog pisanja mi niso najbolj blizu. Kar težko sem se zbrala, da sem sledila zgodbi, ki pa je taka kot so danes skoraj vse. Ženska ima več snubcev a se odloči za največjega gizdalina. Ve, da ima čisto blizu svojega prvega snubca, ki ji je tako zvest, da je prišel čez pol Anglije za njo. A gospa tega fantiča noče, saj je nižjega stanu kot ona in je njen pastir drobnice. Žal se življenje večkrat tako obrne, da bolj kot izbiraš večji izbirek dobiš. In zgodba se obrne in Bathsheba ostane vdova, saj je njenega gizdalinskega moža ustrelil sosed, ki je bil bolestno zaljubljen vanjo. Tako Bathsheba žaljuje leto in v tem času spozna, da je že vseskozi zaljubljena v svojega pastirja. Ko le ta pove, da se bo odselil ga prepriča, da ostane in se z njim poroči. Na tiho in brez velikega pompa. A prav vsi njeni služabniki so veseli njujine poroke

Kot sem že omenila, mi je knjiga šla malo težje zaradi sloga pisanja in starih izrazov. A na koncu je steklo in na je prav zanimal konec, ki pa je bil tako kot sem ga pričakovala skozi vso zgodbo.

Sporočilnost zgodbe: NI VSE ZLATO KAR SE SVETI. In včasih je treba prirezati peruti in se spustiti na trdna realna tla.

Uporabnikov avatar
medvedka
Kontakt:

PrispevekNapisal/-a medvedka » 30 dec 2017, 13:23

Najljubša knjiga iz otroštva

Enid Blyton: Pet prijateljev - Cigančica Jo

Slika

Kaj naj napišem o knjigi, ki sem jo že v otroštvu vsaj 3 - 5x prebrala? To, da me je ponesla v tisti čas nazaj, da so mi pred očmi zaplesali vsi spomini povezani z branjem knjig.

Ja tale knjiga je bila prva iz zbirke, ki sem jo prebrala takrat saj sem jo dobila v dar.

Ko sem jo zdajle prebrala, sem občutila isto kot takrat, kar vse bi spustila in šla na počitnice v počitniško prikolico. zanimivo se mi zdi, da so jih starši kar pustili. Ne morem si predstavljati, da bi jaz svoje 3 tako pustila same. Pa so veliko sami doma a na počitnice ni šans. Verjetno bi pomrli od lakote :zvizgac: Še posebej pa se ves čas spraševala, če ne delajo istih stvari in raziskujejo okoli kot teh 5 prijateljev.
Nazadnje uredil/a medvedka dne 02 jan 2018, 18:56, skupaj urejeno 1 krat.

Uporabnikov avatar
medvedka
Kontakt:

PrispevekNapisal/-a medvedka » 30 dec 2017, 13:30

Slika

jessssssssssss uspelo :jupi: :jupi: :jupi: :jupi: :jupi: :jupi: :jupi: :jupi:

Uporabnikov avatar
Jerneja
Opravljen bralni izziv 2018
Opravljen bralni izziv 2018
Kraj: Celje
Kontakt:

PrispevekNapisal/-a Jerneja » 30 dec 2017, 17:59

Čestitam :D :jupi:
Creativity is intelligence having fun
http://pesem-ptic.blogspot.si/

Vrni se na