Bralni izziv 2018 - Malina15

Na tem forumu se nahajajo vsi potekli in aktualni bralni izzivi.

Moderator: The Book Crusaders

Uporabnikov avatar
malina15
Opravljen celotni bralni izziv 2018
Kraj: Koper

Bralni izziv 2018 - Malina15

PrispevekNapisal/-a malina15 » 14 jan 2018, 19:52

"Sončni vzhod prebuja naravo, branje knjig razsvetljuje glavo."
Mongolski pregovor

Novo leto, novi izzivi, nova doživetja..... Vesela, da smo ponovno skupaj !
Vsem veliko užitka ob branju želim.
bralnica 2018.jpg
bralnica 2018.jpg (253.73 KiB) Ogledan 963 krat
Seznam nalog:

1) Knjiga, kjer je avtor Francoz ali Nemec (3 točke)- KER TE LJUBIM, Guillaume Musso
2) Knjiga z zlato ali bež platnico (2 točki) - ZAKAJ SKAČEM, Naoki Higašida
3) Knjiga, ki ima v naslovu dve besedi (3 točke)- ANGELSKI DELEŽ, J.R.Ward
4) Prva knjiga tvojega najljubšega avtorja (1 točka)- NEBEŠKO MODRA, Tracy Chevalier
5) Knjiga, kjer je na platnici žival (2 točki)- AVTIST IN POŠTNI GOLOB, Rodaan Al Galidi
6) Knjiga z grdo platnico (2 točki) - TEMNA SOBA, Minette Walters
7) Avtor knjige je mlajši od tebe (3 točke)- HIŠA, Ivana Djilas
8) Strip (2 točki)- ALCHIMIST, Paulo Coelho
9) Zgodba se dogaja v času vojne (3 točke) - HHhH - Laurent Binet
10) Zgdba se dogaja pozimi (1 točka)- POD SNEGOM, Petra Soukupova
11) Knjiga avtorja, s katerim si delita prvo črko priimka (3 točke)- BRODOLOM, Charlotte Rogan
12) Knjiga, kjer glavni junak nosi uniformo (2 točki)- POZABLJENI GLASOVI, Michael Conelly
13) Po lastni izbiri (1 točka)- DVOJNA IGRA, Anders de la Motte
14) Knjiga se dogaja v dveh svetovih (2 točki)- NA TESNOBI, Damjana Bakarič
15) Knjiga z več kot 500 stranmi (3 točke)- JAZ UBIJAM, Giorgio Faletti
16) Najljubša knjiga tvojega prijatelja ali prijateljice (1 točka)-DNEVI ZAVRŽENOSTI, Elena Ferrante
17) Knjiga, kjer se pojavita dvojčka ali dvojčici (3 točke)- ČAST, Elif Shafak
18) Zgodba se odvija v srednji šoli (2 točki- GOLI, Iva Prochazkova, J.R.Ward)
19) Knjiga je starejša od 50 let (3 točke)- GORA JE MLADA, Han Suyin
20) Naslov se začne s črko B (2 točki)- BOJNI TIGER, David Gibbins
21) Knjiga avtorja s psevdonimom (2 točki)- SEDEM GROBOV, Jean Luc Bannalec
22) Knjiga, ki si jo dobil/a v dar (1 točka)- DEKLE NA VLAKU, Paula Hawkins
23) Knjiga, ki je izšla leta 2018 (3 točke)- LADIVINE, Marie NDiaye
Priloge
bralnica 2018.jpg
bralnica 2018.jpg (251.73 KiB) Ogledan 988 krat
Nazadnje uredil/a malina15 dne 23 jul 2018, 16:36, skupaj urejeno 43 krat.

Uporabnikov avatar
malina15

Re: Malina15

PrispevekNapisal/-a malina15 » 14 jan 2018, 20:17

3) Knjiga, ki ima v naslovu dve besedi (3 točke)

ANGELSKI DELEŽ, J.R.WARD
Učila, 2017, 476 strani
Slika
Moja ocena : 3 ***
Kratek opis :

Že takoj na začetku leta sem se lahko nasmejala ! Knjigo sem prebrala in šele nato ugotovila, da je to 2. del sage o družini Bradford. Kaj takega se mi še ni zgodilo in vse je enkrat prvič..... Mi pa žal ni bila tako super dobra, da bi posegla še po prvi knjigi. Napovedujejo tudi, da bo v kratkem izšlo nadaljevanje.

Zgodba pripoveduje o raziskovanju umora očeta in glavnega tirana v znani družini Bradford, ki proizvaja burbon viski že generacije. Seveda je kar nekaj osumljenih, saj je bil William osovražen zaradi svojega slabega karakterja, tako v družini kot v okolici. Kar na začetku zgleda kot samomor, se vse bolj zapleta in naenkrat postane jasno, da imajo pred seboj pravi umor. Na dan prihaja zgodba o hudodelstvu do enega od sinov, ki ga je ugrabil in psihično uničil lastni oče. Res se mi je nekako zdelo, da pisatelj ni razkril vseh skrivnost in preteklih dogodkov v družini ter razlogov za tako stanje odnosov oče-sinovi, a sem sprejela kot pač del zgodbe. Sedaj šele razumem, zakaj! Vse je bilo že zapisano v prvem delu.
No, torej če ste že prebrali prvi del, boste vsekakor z veseljem vzeli v roke še tega in tako odkrili morilca.

Zanimivost : Angelski delež pomeni v prispodobi 2 % viskija, ki izhlapi v zrak.
Nazadnje uredil/a malina15 dne 03 feb 2018, 20:01, skupaj urejeno 4 krat.

Uporabnikov avatar
malina15

Re: Malina15

PrispevekNapisal/-a malina15 » 14 jan 2018, 20:45

17) Knjiga, kjer se pojavita dvojčka ali dvojčici (3 točke)

ČAST, Elif Shafak
Sanje, 2016, 429 strani
Slika
Moja ocena : 4 ****
Kratek opis :

Ponovno imam pred seboj pretresljivo knjigo o zakoreninjenih navadah v zaostalih delih sveta v Turčiji oz. bolj natančno pri Kurdih. Tokrat gre za ČAST. Čast družine, ko jo mora braniti najstarejši sin v družini, ki jo je oče Adem zapustil zaradi pijače, iger na srečo in drugih žensk. Ljubeča in predana, a zapuščena mati
Pembe išče uteho v objemu drugega moškega, a sin Iskender mora zagotoviti ČAST družini.
Zgodba pripoveduje o ženskah in njihovih usodah. Najprej spoznamo Nazi, ki rodi dvojčici Pembo in Džamilo, katerih nesrečno življenje nato spremljamo v zgodbi. A naj zapišem, kakor nekoč zapiše Džamila svoji sestri dvojčici Pembe v London o krivdi oz. jezi:
" Ali lahko preprečiš sunkom vetra, da bi pihali? Ali lahko sneg ustvarip v kakšni drugi barvi kot v beli? Z lahkoto sprejmemo, da nimamo moči nad naravo. Zakaj ne priznamo, da ne mroemo spremeniti svojih usod? Ni tako drugače, Če nas je Alah vodil na različne poti, je že moral biti razlog za to."
Oh, kako je lepo, če verjameš, da nekdo drugi vodi tvojo usodo, ne le tvoje odločitve in napake......

Tokrat nekoliko težko podam mnenje, saj mi branje nekako ni steklo. Enostavno ni me povlekla vase.
Vsekakor pa PRIPOROČAM bralkam, ki jih zanima življenje in pravice žensk!

Knjiga je bila nominirana za najboljši azijski roman leta 2012.
Nazadnje uredil/a malina15 dne 03 feb 2018, 20:03, skupaj urejeno 2 krat.

Uporabnikov avatar
malina15

Re: Bralni izziv 2018 - Malina15

PrispevekNapisal/-a malina15 » 19 jan 2018, 20:55

10) Zgodba se dogaja pozimi (1 točka))

POD SNEGOM, Petra Soukupova
Celjska Mohorjeva, 2017, 361 strani
Slika
Moja ocena : 5*****

Kratek opis :
Nepričakovano ODLIČNA knjiga ! Opisuje vsakdanje in resnično tako dobro, da sem se ogromno presmejala, ker so situacije opisane v knjigi bile identične mojim že doživetim !!! Že dolgo me knjiga ni tako prevzela, da je nisem mogla odložit.

Tri sestre se odpravijo iz Prage na obisk k staršema na vas , ker očka praznuje rojstni dan. In že če si predstavljate, da je bilo potrebno spraviti v avto 3 odrasle, 4 otroke in psa ter prtljago in darila....
Oh, ti zapleteni družinski odnosi, sploh med sestrami, kjer vsaka zase misli, da je najbolj pametna ! V ozadju pisateljica opisuje tudi zgodbo njunih staršev, predvsem mame, ki vse preseneti s svojo odločitvijo.
No, raje ne bom nič več napisala, preberite jo !

Pisateljica Petra Soukupova, rojena 1982 je napisala že več nagrajenih knjig.
Nazadnje uredil/a malina15 dne 10 apr 2018, 20:27, skupaj urejeno 1 krat.

Uporabnikov avatar
malina15

PrispevekNapisal/-a malina15 » 03 feb 2018, 20:44

9) Zgodba se dogaja v času vojne (3 točke)

HHhH, Laurent Binet
MK, 2014, 414 strani
Slika
Kratek opis :

Kot vsaka knjiga, ki opisuje dejanja 2.svetovne vojne je grozljiva. A tokrat se je mladi pisatelj zgodbe lotil nekoliko drugače in njegov stil te enostavno zasvoji. Odlična!!
Torej mladi Laurent Binet, rojen 1972 se loti pisanja knjige o dogodku, ki se je zgodil 27. maja 1942 v Pragi. Trije mladi zavedni fantje različnih narodnosti -Čeh, Slovak in Moravec so izvedli atentat na Reinharda Heydricha, "praškega klavca", ki je ob zasedbi Češkoslovaške poveljeval in ustrahoval državo. Odgovoren je bil za stotisoče smrti in veliko grozljivih idej, ki jih je udejanil. A bil je tako samozaverovan vase, da se je vozil v odprtem mercedesu brez spremstva, kar je spodbudilo napad nanj. Pisatelj tudi neprestano vleče niti in razmišljanja o pisanju romanov zgodovine z dodajanjem domišljije, saj seveda je treba zgodbo začiniti in napisati vabljivo, on sam želi navajati dejstva, ki ne bi smela biti pozabljena.
Veliko sem že prebrala o 2. svetovni vojni, saj sem družinsko povezana z njo, ker je moj oče bil zaprt kot mlad 15-letni fant v taborišču v Mathausen in posledice vojnih grozot so zaznamovale življenje vseh nas v družini.
Iskreno in srčno upam, da nikoli, resnično nikoli več ne pride do vojne in takih grozot.

Uporabnikov avatar
malina15

PrispevekNapisal/-a malina15 » 05 mar 2018, 14:27

6) Knjiga z grdo platnico (2 točki))

TEMNA SOBA, Minette Walters
Učila, 2006, 440 strani
Slika

Moja ocena : 3 ***

Kratek opis :

Kriminalka, ki ima zame grdo platnico, saj bi lahko glede na zgodbo dali veliko lepšo. Totalno zgrešena z običajnim kladivom???
Glede zgodbe bi rekla takole, da me ni prevzela, saj se nenehno pojavlja veliko skrivnosti in vprašanj, ki naj bi bralca verjetno držali v suspenzui, a je vse skupaj tako mlačno, da se le naveličaš......

Mlada Janx, fotografinja in edinka čudaškega milijarderja se ne more nikakor sprijazniti z dejstvom, ki ji ga vsi poskušajo vsiliti, da je delala samomor na letališču, ko se je poskusila z avtom zaleteti v betonski steber. Kaj kmalu najdejo dve trupli : njenega zaročenca Lea in najboljše prijateljice Meg. POlicija vse bolj sumi, da ju je ubila Jinx, ki pa na skrito poskuša odkriti resnico.......

Zanimivost : BBC je po tej knjigi posnel kriminalno serijo http://www.imdb.com/title/tt0186945/

Uporabnikov avatar
malina15

PrispevekNapisal/-a malina15 » 05 mar 2018, 14:43

12) Knjiga, kjer glavni junak nosi uniformo (2 točki)

POZABLJENI GLASOVI, Michael Conelly
Učila, 2008, 378 strani
Slika

Moja ocena : 4 ****
Kratek opis :

Deektiv in policist Harry Boch je ponovno sprejet v službo, saj so na mestni policiji odprli oddelek za nerešene primere iz preteklosti. S sodelavko se lotita primera, ki je v 80 letih razburjal javnost. Gre za umor mlade komaj 16- letne Becky Verlonen, ki je bila ustreljena s pištolo in najdena v gozdu blizu družinske hiše. Sedaj na pištoli odkrijejo DNK, ki ga lahko nekomu dodelijo. Družinska tragedija, ki je spravila žalujočega očeta v alkoholizem in brezdomstvo ter neutolažljivo mater, ki ne more nikakor sprejeti smrti hčerke. A po dolgih letih in veliko napakah pri priekavi umora se klopčič začne odvijati......

Pisatelj Michael Conelly je znan ameriški novinar, ki je bil tudi nominiran za Pulitzerjevo nagrado. Širši javnosti je predvsem znan po svojim kriminalnih romanih, nekaj jih je tudi prevedenih v slovenščino.

https://www.michaelconnelly.com/

Uporabnikov avatar
malina15

PrispevekNapisal/-a malina15 » 05 mar 2018, 14:46

15) Knjiga z več kot 500 stranmi (3 točke)

JAZ UBIJAM, Giorgio Faletti
Učila, 2009, 563 strani
Slika

Moja ocena : 2**

Kratek opis :

Na Azurni obali je na dopustu FBI agent Frank, ki se pač slučajno zaplete v grozovite umor dirkača formule 1 in njegove punce na jadrnici. Zločin je ostuden, saj je morilec žrtvam odstranil obraz.....
Zapleti in umori se nadaljujejo......seveda dokler ne ujamejo norega morilca, ki podleže nedolžnosti dečka z Down sindromom??!!

Žal meni osebno slaba in obupno dolgaaaaaaa knjiga. Edina res super stvar je bila, da sem ugotovila, da je knjigo prevedla moja prijateljica in prevajalka Katja Benevol Gabrijelčič. Prvi njen prevod, ki sem ga prebrala in še to čisto slučajno in skoraj prisilno, saj nisem imela nobenega drugega čtiva pri sebi.
Znani italijanski pevec, igralec, skladatelj Giorgio Faletti je stopil še v pisateljske čevlje in napisal tole knjigo, ki je takoj postala uspešnica in zasedla prva mesta v Italiji in po svetu?! Meni žal nerazumljivo.....

Uporabnikov avatar
malina15

PrispevekNapisal/-a malina15 » 05 mar 2018, 15:13

25) Zgodba se odvija v vsaj 3 različnih državah (3 točke)

TEK POGANJA SVET, Becky Wade
Aktivni mediji, 2016, 266 strani

Slika

Kratek opis :

Becky Wade je ameriška prvakinja v teku na dolge proge. V želji, da bi spoznala špotnice tekačice drugih držav po svetu in seveda njihove navade, prehrano, način treninga... se poda v neverjetno avanturo. Obišče veliko držav : Veliko Britanijo, Irsko, Švico, Etijopijo, Avstralijko, Novo Zelandijo, Švedsko in Finsko. Njeno potovanje je trajalo 1 leto in pridobila ogromno izkušenj in navezala veliko prijateljstev. V tem času je tudi sama stalno trenirala,povprečno je pretekla 110 km na teden in se udeležila več tekmovanj.
Povsod se je preizkusila tudi v kuharstvu oz. pripravi značilnih jedi države in na koncu vsakega poglavja nam tudi predstavi okusen recept za pripravo jedi.
Vsekakor PRIPOROČAM !! Vsem, ki so vedoželjni spoznavanja drugih kultur sveta, ne glede na dejstvo ali tečete ali ne...

Recept za Črni kruh s sodo- Bernie Haugh, Irska

3 skodelice večnamenske moke
1 skodelica pšeničnih otrobov
1 jedilna žlica sode bikarbone
2 skodelice pinjenca

Pečico segrejte na 200 stopinj. Zmešajte suhe sestavine. Dodajte pinjenec in premešajte.
Zlijte v pekač in pecite 30-35 minut. Še topel kruh postrezite z maslom in čajem.

Uporabnikov avatar
malina15

PrispevekNapisal/-a malina15 » 09 mar 2018, 11:24

7) Avtor knjige je mlajši od tebe (3 točke)

HIŠA, Ivana Djilas
CZ, 2016, 263 strani

Slika

Kratek opis :

Knjigo hiša sem vzela že lani, vendar je potem nisem prebrala in morala vrniti zaradi drugih obveznosti. Sedaj mi je ponovno prišla pod roke in me je potegnila vase, da sem jo prebrala v dveh večerih.
Bravo Ivana Djilas ! Uspelo ti je napisati odlično zgodbo današnjih !

Opisala bi jo takole :

* Humorna, ker te večkrat nasmeje
* Preprosta, ker je branje lepo razumljivo in tekoče
* Aktualna, ker obravnava tematiko današnjega norega življenja
* Odkrita, ker je zapisanih več tabujev družbe npr. slabe plati nosečnosti
* Grozljiva, če si zamisliš biti v njihovi situaciji
* Domišljiska, ker The end bolj spominja na pravljico, čeprav je cela zgodba zelo realistična....

No, kar vzemite jo v roke in se lotite branja !

Hja, saj veste, da ne bom izdala svoje letnice rojstva, samo dejstvo, da je Ivana mlajša od mene!

Ivana Djilas (1976), kolumnistka, režiserka, priseljenka, umetnica, ki v Sloveniji živi in ustvarja od leta 1999. Pred dvema letoma je za tednik Mladina spisala odmevno kolumno o neuspeli prodaji hiše (vsled nemogočih kreditov), ki je na socialnih omrežjih postala prava senzacija.

Vrni se na

Kdo je prisoten

Po forumu brska:: Ni registriranih uporabnikov in 1 gost