Bralni izziv 2018 - by saš

Na tem forumu se nahajajo vsi potekli in aktualni bralni izzivi.

Moderator: The Book Crusaders

Uporabnikov avatar
by_sas
Bralni izziv 2018 s 3 zvezdicami
Kontakt:

Bralni izziv 2018 - by saš

PrispevekNapisal/-a by_sas » 02 jan 2018, 19:58

bitwkittenreadingabookatatinydesk.jpg
bitwkittenreadingabookatatinydesk.jpg (51.33 KiB) Ogledan 2374 krat
Nazadnje uredil/a by_sas dne 18 feb 2018, 17:06, skupaj urejeno 1 krat.
...I know I can...be what I wanna be...if I work hard at it...I'll be where I wanna be...

Uporabnikov avatar
by_sas
Kontakt:

Re: Bralni izziv 2018 - by saš

PrispevekNapisal/-a by_sas » 02 jan 2018, 19:59

kljukice2018.jpg
kljukice2018.jpg (173.68 KiB) Ogledan 971 krat
Seznam nalog:

1) Knjiga, kjer je avtor Francoz ali Nemec (3 točke) Krik rdeče kapice : Beate Teresa Hanika
2) Knjiga z zlato ali bež platnico (2 točki) Zakaj skačem : Naoki Higašida
3) Knjiga, ki ima v naslovu dve besedi (3 točke) Krvavo oko: Giles Kristian
4) Prva knjiga tvojega najljubšega avtorja (1 točka)
5) Knjiga, kjer je na platnici žival (2 točki) Prva damska detektivska agencija : Alexander McCall Smith
6) Knjiga z grdo platnico (2 točki) Korak za korakom : Louis Sachar
7) Avtor knjige je mlajši od tebe (3 točke) Tretji izvod : Tim Horvat
8) Strip (2 točki) Moj lajf: Boštjan Gorenc - Pižama in Tanja Komadina
9) Zgodba se dogaja v času vojne (3 točke) Tetovator iz Auschwitza : Heather Morris
10) Zgodba se dogaja pozimi (1 točka) Jezero : Tadej Golob
11) Knjiga avtorja, s katerim si delita prvo črko priimka (3 točke) Urok : Alice Hoffman
12) Knjiga, kjer glavni junak nosi uniformo (2 točki) In ljubezen tudi : Drago Jančar
13) Po lastni izbiri (1 točka) Angelologija: Danielle Trussoni
14) Knjiga se dogaja v dveh svetovih (2 točki) Pesem za kitovo pot domov : Mandy Hager
15) Knjiga z več kot 500 stranmi (3 točke) 13 1/2 življenj kapitana Sinjedlakca: Walter Moers
16) Najljubša knjiga tvojega prijatelja ali prijateljice (1 točka) Slab začetek : Lemony Snicket
17) Knjiga, kjer se pojavita dvojčka ali dvojčici (3 točke)
18) Zgodba se odvija v srednji šoli (2 točki)
19) Knjiga je starejša od 50 let (3 točke) Če ubiješ oponašalca : Harper Lee
20) Naslov se začne s črko B (2 točki) Bratovska Skrivnost : Emiel de Wild
21) Knjiga avtorja s psevdonimom (2 točki) Ženska na oknu : A. J. Finn
22) Knjiga, ki si jo dobil/a v dar (1 točka) Harry Potter - Kamen modrosti : J.K. Rowling
23) Knjiga, ki je izšla leta 2018 (3 točke) Prisežem pri svojem življenju : Renée Carlino
24) Knjiga, ki temelji na pravljici (2 točki) Zgodba o Margot in Ulfu : B. L. Pride
25) Zgodba se odvija v vsaj 3 različnih državah (3 točke) Izvor : Dan Brown
Nazadnje uredil/a by_sas dne 23 dec 2018, 21:15, skupaj urejeno 16 krat.
...I know I can...be what I wanna be...if I work hard at it...I'll be where I wanna be...

Uporabnikov avatar
by_sas
Kontakt:

PrispevekNapisal/-a by_sas » 19 jan 2018, 14:29

knjiga, ki ima v naslovu dve besedi

Krvavo oko: Giles Kristian

Opis: Prvi del vikinške trilogije Krokar.
Osric je dve leti živel umirjeno življenje v obmorski naselbini, čeprav so se ga sovaščani bali in izogibali zaradi skrivnostne preteklosti in krvavordečega očesa. Nato pa so njegovo vas oplenili možje z druge strani morja, neizprosni bojevniki, ki so nenavadnega mladega fanta vzeli s seboj.
Osric zaživi življenje severnjakov in prevzame njihovo željo po dogodivščinah. Pri tem se izkaže njegova prirojena nadarjenost za bojevanje in fant stke močno vez s poglavarjem Sigurdom Srečnim. Ta ga preimenuje v Krokarja.
Svet severnjakov pa je krut svet, v katerem se zvestoba pogosto poplača s krvjo, in da bi preživel, mora mladenič postati morilec. Zdi se, da je pot, ki jo je izbral Krokar, še kako nevarna … polna krvavih bitk, neizprosnih bojevnikov, veličastnih bogov, pa tudi ponosa, slave, bratstva in ljubezni.

Mnenje: Kupila sem si vse tri dele vikinške trilogije, ker sem gledala serijo Vikingi in me je zelo navdušila in zato se mi je zdelo, da bodo knjige tudi super. Prva knjiga je zanimiva, vmes se mi zdi, da je kakšno poglavje dolgočasno in se vleče, sicer pa je knjiga zanimiva.Všeč mi je, da se gledala že serijo in poznam njihove Bogove in njihov "raj", če ne bi imela težave z vsemi temi imeni.

Osric oziroma Krokar je glavna oseba, ki se ne spomni iz kje izhaja. Na začetku knjige je živel v Angliji, potem so mesto napadli Severnjaki - Vikingi in Osrica odpeljali s seboj na pot po morju, kjer se je zelo dobro znašel in jim s časoma pomagal v bojih. Je zelo preprosta oseba, ki rada pomaga, je čisto človeški saj se vmes tudi zaljubi. Vendar pa se mi dozdeva, da njegova preteklost izhaja iz vikinških korenin, saj ni imel nobenih težav pri bojevanju, hitro se je naučil in bil je zelo dober bojevnik. Upam, da bom kaj o njegovi preteklosti izvedela v naslednjih dveh knjigah.

Uporabnikov avatar
by_sas
Kontakt:

PrispevekNapisal/-a by_sas » 18 feb 2018, 17:28

strip

Moj lajf: Boštjan Gorenc - Pižama in Tanja Komadina

Opis: V spremni besedi k Mojemu lajfu je Žejna Leiler zapisala: "Tako kot za večino klasikov nacionalne literature tudi za Ivana Cankarja velja naslednje: o njem vsi vse vemo, ali vsaj mislimo, da vemo, zares pa ga bere komajda kdo." Zbirka Cankar v stripu bralcem na sodoben, kritičen, raziskovalen in provokativen način približuje literarni opus Ivana Cankarja. V sodobno preobleko sta Cankarjevo Moje življenje preoblekla Boštjan Gorenc - Pižama in Tanja Komadina. Tako v stripovski izvedbi beremo o tem kako je šel Ivan prvič v šolo in kako je kradel suhe hruške iz materinega peharja. V podobah iz sanj Ivan zataji mater, ne manjka pa tudi Harry Potterjevski klobuk Izbiruh. Moj lajf je zakon strip za mladino in odrasle!

Mnenje: Prebrala sem le en strip od treh Cankarjevih priredb. Res vse pohvale kako je knjiga narejena, slikice so super. Tudi vse pohvale, da se nekdo loti najbolj znanega pisatelja prirediti v strip.
Cankar je rojen na Vrhniki, zato smo v njegovo čast na Vrhniki naredili lutko Ivana, ki je veliko nastopal in še bo. Pripovedoval je različne zgodbe in svojega življenja, največkrat sem slišala zgodbo o pomarančah, ki sem se jo že naveličala in prva zgodba, ki je v stripu je ravno ta...kar malo sem zgubila veselje nad branjem. Nikoli nisem brala stripov in imam vedno težave s tem, ko je v enem okencu več oblačkov z besedilom in ne vem katerega moram prebrati prvega.
Všeč so mi bile risbe, kjer sem lahko videla dejanske kraje z Vrhnike. Prebrala bom tudi originalno knjigo Moje življenje, saj moramo to leto bolj posvetiti Cankarju.

Uporabnikov avatar
by_sas
Kontakt:

PrispevekNapisal/-a by_sas » 18 feb 2018, 17:57

knjiga z več kot 500 stranmi

13 1/2 življenj kapitana Sinjedlakca: Walter Moers

Opis: Palčki pirati. Čenčavi valovi. Morski strahovi. Jamski zlobci. Mračnogorske žerke. Velikan brez glave. Glava brez velikana. Večni tornadi. Ujeta fatamorgana. Vampirji z zlimi nameni. Princ iz druge dimenzije. Sladka puščava. Profesor s sedmimi možgani. Tiranokitus rex. Živopeščene hlače. Misleči pesek. Pekel s pečmi. Pošastna ladja. Škrat iz deževnega gozda, izurjen v borilnih veščinah. Dramatični lažnivi dvoboji. Kanalski zmaji. Nevidni ljudje. Benečanski možički. Natiftofi. Nagnusni ščurkovci. Dolina slabih idej. Rjaste gore. Svinjske brihte. Uhljački. Vile. Mandragore. Polprikazni. Požiralnik. Smrtne nevarnosti. Rešitve v zadnji sekundi …

Mnenje:
Med branjem sem premišljevala ali bo knjiga dobila oceno 4 ali 3, ker so bili vmesni odlomki in poglavja malo dolgočasna, potem pa se je spet začelo dogajati. Knjiga je kar precej dolga, glede na moje predhodne (685 strani, ki vsebujejo tudi ilustracije). Kljub temu, da je zelo dolga, se ne vleče preveč. Je pa zelo domišljijska knjiga oz. pravljica. To knjigo sem izbrala zato, ker sem želela prebrati neko drugo knjigo tega pisatelja in ugotovila, da je tista knjiga četrti del, zato sem začela s prvim delom, čeprav se mi zdi, da knjige sploh ne navezujejo.

Glavni junak medved kapitan Sinjedlakec mi je zelo všeč, saj je zelo prijazen, vedno pomaga, dobrega srca, pameten, reši se iz vsake zagate. Zanimivo je kako prepotuje skozi različne kraje, podeželja in še kaj, spozna mnoge živali in nenavadne stvore.

Najbolj mi je bilo všeč, ko se je ustavil na sladokusnem otoku, kjer je otok proizvajal hrano. Na otoku so rasle čokolade, iz rož se je cedil med, obstajali so ribniki z vročim oljem, kjer si je Sinjedlakec postregel s pečenim krompirjem. Ampak ni bilo vse tako lepo kot se je zdelo, če želite izvedeti več si preberite knjigo.

Uporabnikov avatar
by_sas
Kontakt:

PrispevekNapisal/-a by_sas » 05 apr 2018, 19:47

knjiga po lastni izbiri

Angelologija: Danielle Trussoni

Opis: Sestra Evangeline je bila še dekletce, ko jo je kmalu po materini smrti oče zaupal v vzgojo nunam v samostanu sv. Rozalije blizu New Yorka. Zdaj, pri 23 letih, pri svojem delu naleti na korespondenco med Abigail Rockfeller in že pokojno materjo prednico o presunljivem odkritju v bolgarskih gorah leta 1943. Skrivnostna zgodovina pa sega še veliko dlje v preteklost. Evangeline se razkrije starodavni boj med nefili, potomci padlih angelov in ljudmi, katerih edini cilj je spodkopati dobro v človeštvu, ter angelologi, ki jim skušajo to preprečiti. Evangeline spozna, da je bila ena velikih angelologinj tudi njena pariška babica. Kakšna je njena naloga, bo morala šele odkriti ...

Mnenje: Pred to knjigo sem prebrala prav tako kar precej dolgo knjigo in tale je bila še daljša, ugotovila sem, da je več kot 500 strani zame že kar malo preveč. Knjiga se vleče in vleče, potem pa imam občutek, da se vse zgodi v zadnjih 100 straneh. Predstavljala sem si, da je malo bolj resnična, ne pa toliko domišljijska....oziroma meni so se angeli zdeli popolnoma izmišljeni, sploh v taki podobi in ni bilo všeč, da so angeli predstavljeni kot slabi. Celotna zgodba je kar precej predvidljiva.

Glavna oseba je Evangeline, ki živi v samostanu, dekle je zelo radovedno, vidi se, da življenje v samostanu ni zanjo in da si želi bolj vznemirljivega življenja. Dekle mi je všeč, saj je zabavno in si vse upa, je pa res, da sem njeno usodo oziroma njen konec predvidela, ko se je srečala s svojo babico.

Zgodba je opisana tako v sedanjem času, kot v času, ko je bila mlada še Evangelinina babica. Opisuje, da so že takrat obstajali angelologi, ki so raziskovali vso zadevo. Njena babica je bila takrat šele študentka in se je šele začela ukvarjati z vsem skupaj, takrat je imela tudi dobro prijateljico, ki se je s časom začela odmikati zaradi različnih dogodkov, ki so se takrat dogajali. Ta del iz preteklosti me je še najbolj navdušil.

Uporabnikov avatar
by_sas
Kontakt:

PrispevekNapisal/-a by_sas » 05 apr 2018, 20:04

knjiga, kjer je na platnici žival

Prva damska detektivska agencija : Alexander McCall Smith

Opis: Ma Ramotswe živi v glavnem mestu Bocvane Gaboroneju in je ponosna, bistra in pronicljiva lastnica prve zasebne detektivske agencije v Bocvani, verjetno prva lastnica damske detektivske agencije v Afriki nasploh. Kapital za njeno ustanovitev je podedovala po pokojnemu očetu, ki ji je kot vsak deloven in priden Bocvanec zapustil dovolj goveda za začetek. V pomoč pri delu ji je njen priročni za detektive, literatura Agathe Christie, ženska intuicija in pa neustrašna tajnica in pomočnica ma Makutsi.

Mnenje: Knjiga je preprosta, zabavna, berljiva. Sigurno bom prebrala še kakšen del te serije. Glavna oseba Ma Ramotswe je vesela ženska, ki je pripravljena storiti vse, da bo nekomu pomagala, ničesar se ne boji. Zgodba pase dogaja v Afriki, detektivka pa je črnka. Ravno, ko sem iskala opis knjige, sem ugotovila, da obstaja tudi serija, ki je posneta po knjigah/knjigi. Lotila se bom tudi serije.

Na splošno mi je knjiga všeč, ker detektivka rešuje različne primere, od izginotja možev, zasledovanja hčerke nekega gospoda, reševanja zavarovalniških prevar, dvojčkov, ki sta zdravnika. Res zabavne zgodbe in zanimivi razpleti. Pri nekaterih primerih sem tudi sama ugotovila kakšen bo razplet, pri drugih pa me je čisto presenetilo in je bil razplet drugače, zanimiv in zabaven.

Priporočam to sproščeno, lahkotno branje.

Uporabnikov avatar
by_sas
Kontakt:

PrispevekNapisal/-a by_sas » 28 jun 2018, 21:00

zgodba se dogaja pozimi

Jezero : Tadej Golob

Opis: Taras Birsa, višji kriminalistični inšpektor Policijske uprave Ljubljana, se na novoletni večer vrača s smučanja na Voglu. Ko se skozi snežni metež prebija proti domu, naleti na dekle, ki je v reki našlo neprepoznavno truplo mlade ženske. Kdo je žrtev? Kdo morilec? Je zločin zakrivil osamljeni norec, ali je neznanka morala s poti zaradi zarote?

Mnenje: Knjiga je super, obožujem kriminalke. Res, da sem knjigo kar dolgo brala, ker mi je primanjkovalo časa, ampak sem točno vedela kaj se dogaja. Malo sem tudi sumila, da je za zločin kriv nekdo od tistih, ki so bili na zabavi, ampak če vas zanima, si sami preberite.

Seveda pa ima knjiga en zelo velik minus, sovražim varanje...Glavni detektiv Taras Birsa je poročeni detektiv in ima tudi otroka, vendar se zaplete z nekim mlajšim dekletom, nad čemer sem bila zgrožena, saj tega res ne maram. Po tem dogodku se mi je glavni junak kar malo zameril, ampak tako je. Kriminalna zgodba pa je ostala še vedno napeta in zanimiva, ter ima dober konec. Zgodba Tarasa Birse pa se ne zaključi, kar me kar malo matra, s katero je/bo in kako naprej.

Uporabnikov avatar
by_sas
Kontakt:

PrispevekNapisal/-a by_sas » 28 jun 2018, 21:23

knjiga, ki si jo dobila v dar

Harry Potter - Kamen modrosti : J.K. Rowling

Opis: Harry Potter je enajstletni fantič, ki živi pri stricu in teti. Spati mora v shrambi pod stopnicami, debeli in zlobni bratranec Dudley pa ga ima za živo igračo. Ko nekega dne Harry prejme skrivnostno pismo, mu v sivino vsakdanjika posije svetla luč, saj izve, da je čarovnik. Znajde se na Bradavičarki, akademiji za čarovnike, kjer spozna nove prijatelje. Toda za debelimi zidovi starodavne šole prežijo nanj tudi nevarnosti.

Mnenje: Knjigo mi je pred leti podarila teta, takrat sem jo prebrala, kasneje pa sem gledala vse filme Harrya Potterja, letos pa sem se odločila, da bom poskusila prebrati vse knjige, nekaj jih lahko uvrstim še v druge naloge izziva.

Knjiga je zelo berljiva, preprosta, napeta... Herry Potter je zelo zanimiv deček, preprost in pošten, najboljši glavni junak vseh časov. Všeč mi je zabavni del z bunklji oziroma Herryevimi sorodniki. Ker je v knjigi ogromno nekih podrobnosti, se mi zdi prednost, da sem gledala filme, ker si nekatere stvari lažje predstavljam...čeprav ponavadi ne maram brat knjig, če pred tem gledam film.

Všeč mi je tudi prijateljstvo med mladimi čarovniki in seveda mora obstajati v šoli nekdo, ki je zloben, nesramen in nagaja. Lansko leto sem prebrala tudi Harry Potter in otrok prekletstva in se tudi zlobni in nesramni spremenijo.

Komaj čakam letošnjo misijo Harry Potterja, ampak mislim, da se bo zavleklo še v novo leto.

Uporabnikov avatar
by_sas
Kontakt:

PrispevekNapisal/-a by_sas » 19 jul 2018, 20:45

knjiga, kjer je avtor Francoz ali Nemec

Krik rdeče kapice : Beate Teresa Hanika

Opis: Malvina kot Rdeča kapica iz pravljice vsak dan nosi košarico s hrano k dedku. Le da je dedek v tej zgodbi zlobni volk. Namesto, da bi se igrala z najboljšo prijateljico Lizzy in se prepustila prvi zaljubljenosti, se mora skoraj štirinajstletna Malvina soočati s stvarmi, s katerimi se ne bi smel soočati noben otrok, a se žal mnogi. Dedek jo poljublja in se je dotika na neprimeren način. Kot pravi avtorica spremne besede Eva Hrovat Kuhar, med ljudmi vlada prepričanje, da so storilci večinoma neznanci, pa žal ni tako. Kar petinosemdeset odstotkov jih je iz otroku bližnjega okolja, znotraj ožje in širše družine. Zmotno je tudi razširjeno mišljenje, da so ogrožene predvsem najstnice; statistika nam ponuja žalostno sliko – velika večina zlorab se začne bistveno prej, v razcvetu otroštva. Tako tudi pri Malvini. Vsak petek mora po koncu glasbene šole čakati očeta pri dedku in babici. Babica se dedka boji in je preveč strahopetna, da bi se mu zoperstavila. Dopušča zlorabo in o tem molči. Babica čez čas zboli in na smrtni postelji ji mora Malvina priseči, da dedka ne bo izdala. Kljub temu Malvina spregovori o dedkovih poljubih, vendar pri starših in starejšemu bratu in sestri naleti na gluha ušesa. Mati se z večno migreno zapira v sobo, oče pa je užaljen, ker Malvina noče skrbeti za njegovega očeta. Neme krike Rdeče kapice sliši dedkova soseda, gospa Byczek, ki s svojimi zgodbami deklico spodbudi, da zbere dovolj moči in poguma, da zakriči na glas.

Mnenje: Avtorica knjige je Nemka. Knjiga ima naslov povezan s pravljico o Rdeči kapici, vendar mislim, da je povezava s pravljico le v tem, da mlada Malvina nosi kosilo v košari k dedku. Knjiga sicer spada med mladinsko leposlovje ampak je primerna za vsakogar.

Zgodba je popolnoma resnična, takšne stvari se dogajajo v vsakdanjem življenju, ljudje pa si zatiskajo oči tako kot v knjigi...spregledajo, ko je lahko že prepozno. Glavna oseba je trinajstletna deklica Malvina. V knjigi mi je zelo všeč dedkova soseda, saj se mi zdi, da Malvini vliva moč in upanje in jo tudi pripravi do tega, da spregovoril. Pove ji tudi zgodo iz svojega otroštva, kjer so se dogajale podobne stvari, deklici pa sta na koncu naredili samomor, menim, da je s tem primerom dala misliti Malvini. V zgodbi mi je všeč tudi zgodbica o ljubezni in fantu iz soseščine, celotno zgodbo naredi zelo prijetno.

Seveda pa konec ostane odprt za bralčevo razmišljanje. Dedek zbodli in ostane v bolnišnici, Malvina pa zbere pogum in celotno zgodbo zaupa Lizzy in fantu Trčku. Upam, da se za deklico vse dobro izteče in da jo ne vsiljujejo več z dedkom.

Vrni se na

Kdo je prisoten

Po forumu brska:: Ni registriranih uporabnikov in 1 gost