Bralni izziv 2018 - Nadyca

Na tem forumu se nahajajo vsi potekli in aktualni bralni izzivi.

Moderator: The Book Crusaders

Nadyca
Opravljen celotni bralni izziv 2018
Kraj: Ptuj

Bralni izziv 2018 - Nadyca

PrispevekNapisal/-a Nadyca » 27 jan 2018, 16:02

Kylie Scott, Božanski pevec - 2 točki (knjiga, ki se začne na črko B),
Po naklučju sem naletela na zbirko knjig avtorice Kylie Scott. Že prva knjiga mi je izredno všeč, predvsem njen način izažanja:sodoben, lahkoten, humoren (med branjem sem se velikokrat od srca nasmejala!), na mestih erotičen. Glavna oseba - Jimmy- me pritegne s svojo življenjsko zgodbo in me še enkrat prepriča, da ni vseeno v kakšnih razmerah smo preživeli otroštvo. Travme iz tega obdobja se vlečejo za nami kot megla in težko je isplavati iz njih. vsakdo bi potreboval neko tako osebo, kot jo je našel Jimmy v svoji pomočnici in pozneje spolni partnerki, neobremenjeni Leni.
Priporočam.
Nekaj citatov za pokušino:
"Življenje je prekratko za to, da bi ti ljudje srali po glavi. Če dovoliš, da te izkoriščajo, si si sam kriv." (stran 12)
"Z joški lahko nekoga lepo zamotiš." (stran 78)
"Včasih najbolj drži tuisto, kar je najmanj smiselno. Življenje je skrivnostno" (stran 151)
"Dala bi roko v ogenj, da je Dante nameraval ustvariti krog pekla za poroke, potem pa gladko pozabil"
Nazadnje uredil/a Nadyca dne 08 feb 2018, 10:45, skupaj urejeno 1 krat.
Življenje je simfonija, in jaz obožujem glasbo.

Nadyca

Re: Bralni izziv 2018 - Nadyca

PrispevekNapisal/-a Nadyca » 08 feb 2018, 10:10

Susan Elizabeth Phillips - Košček sreče, 3 točke (knjiga, ki ima v naslovu dve besedi) [/color][/color]

Še ena izmed knjig s srečnim koncem. In običajna tema:on (Gabriel) nesramno bogat, ona (Rachel) revna kot crkvena miš. Všeč mi je, da je kljub svojemu zelo slabemu finančnemu položaju, ohranila svoj ponos. Všeč so mi takšne močne ženske. Še bolj pa mi je všeč Kristy, ki se iz male sive miške, s pomočjo stilske in miselne preobrazbe, spremeni v fatalko. Včasih je za žensko potrebno samo malo spodbude, da začne drugače fukcionirati in se bolj samozavestno obnašati.
Nazadnje uredil/a Nadyca dne 08 feb 2018, 10:46, skupaj urejeno 4 krat.

Nadyca

PrispevekNapisal/-a Nadyca » 08 feb 2018, 10:41

Kylie Scott, Ognjeviti bobnar - 3 točke (knjiga avtorja, s katerim si deliva prvo črko priimka)

Še ena izmed knjig avtorice K. Scott, vendar tu ni tako humorna in iskriva, kot je bila v Božanskem pevcu. Zgodba je pravzaprav žalostna in tudi v tej gre za soočenje z izkušnjami iz otroštva v odrasli dobi. Anne ima zelo slabe izkušnje iz mladostniških let, ko je zaradi mamine hude depresije, skrbela za njo in mlajšo sestrico. Ko obe odrasteta, se odslita od mame in zaživita po svoje. Na nakjlučni zabavi spozna postavnega bobnarja Male, nad katerim je bila kot najstnica zelo navdušena. Med njima vzklije ljubezen, ki pa se sooča z različnimi težavami.
Za pokušino nekaj citatov:
"Zakaj so vsi ves čas tako vztrajno nadležni? Življenje je prekratkoza dolge izpovedi." (str. 72)
"Življenje je pesem, Anne. Zaigrajva jo." (str. 73)
"Srce mi je tako močno bilo, da mi je prav gotovo poškodovalo nekaj reber." (str. 91)
"Z estetskega vidika bi bilo najlepše, če bi spal na hrbtu...iz različnih razlogov." (str. 138)
"Zakaj na pametnih telefonih ni funkcije za naknadni preklic?" (str. 181). To pa tudi mene zanima!? Včasih bi res prišla prav!

Nadyca

PrispevekNapisal/-a Nadyca » 13 feb 2018, 21:22

Susan Elizabetfh Philllips - Razvajenka, 3 točke (knjiga z več kot 500 strani)[/color

Knjiga, ki sem jo prebrala ima 638 strani. Ker berem zelo hitro, mi to sploh ni bil problem. Sploh pa ne, ker je bila vsebina zelo zanimiva in bi včasih najraje brala kar do jutra. Francesca Day mi na začetku sploh ni bila všeč - razvajena pripadnica angleške družbe ("frfra"), ki ne ve več, kaj bi si zaradi svoje nečimrnosti izmislila. Prepričana je, da je najlepša in da se ji noben moški ne more upreti ( "moški so povsod le moški"). Zaradi svoje častihlepnosti se pusti prepričati, da gre v Ameriko kjer bo priznana igralka. Kmalu ugotovi, da so jo prelisičili in pristane trdno na tleh. Končno spozna, da življenje niso samo zabave in lepe obleke. Ko po enem spolnem odnosu ostane še noseča, se ji svet totalno podre. In od tu naprej mi postane všeč, ker se odloči za otroka in ne za splav in ker končno ugotovi, da bo za prebijanje skozi življenje mogla poskrbeti sama. Očara me njena trma, moč, ki jo pokaže v nezavidljivih trenutkih in vztrajnost. "Da uspeš v življenju, potrebuješ le malo nadarjenosti in veliko trdega dela".
Dallie, oče njenega otroka, pa je zgodba za sebe. Ponovno en lik, ki ga dogajanje iz otroštva spremlja v poznejših letih in ponovno se pokaže kako težko je spremeniti vzorce, ki si jih prinesemo iz otroštva. Najbolj se mi je vtisnila v spomin njegova izjava:" Človek potrebuje dovoljenje, da lahko ima psa, otroka pa ti dajo, ne da bi te sploh kaj vprašali". Res se mi zdi, da bi nekateri starši v zadnjih letih potrebovali priročnik "Dojenček za telebane"! A knjiga ima srečen konec. In prav je tako!
Nazadnje uredil/a Nadyca dne 20 mar 2018, 20:46, skupaj urejeno 1 krat.

Nadyca

PrispevekNapisal/-a Nadyca » 26 feb 2018, 22:10

Susan Elzabeth Phillips - Samo zate, 1 točka (po lastni izbiri)

Te knjige nisem imela namen vpisati kot bralni izziv, a sem si premislila? Zakaj? Zaradi glavne junakinje Jane Darlington! Z Jane sva si pravzaprav zelo podobni. Ona je doktorica, jaz sem sicer samo profesorica fizike. Njen IQ je 180, moj nekaj manjši, a sem iz njene zgodbe razbrala tudi svoje življenje. Tudi ona je bila prepričana, da je izobčenka iz družbe zaradi njene visoke inteligence in je zaradi tega vsepovsod izstopala. A pravzaprav inteligenca ne nosi vse krivde, temveč odnos njenih staršev, predvsem očeta, do nje. Tudi meni moj oče ni hotel, ali mi ni znal, pokazati, da me ima rad.
Po prebrani knjigi sem se globoko zamislila in ugotovila, kako pomembno je, da starši znajo otroku vcepiti samozavest in samospoštovanje. Upam, da pri svojih otrocih nisem naredila te napake.
Nazadnje uredil/a Nadyca dne 20 mar 2018, 20:47, skupaj urejeno 1 krat.

Nadyca

PrispevekNapisal/-a Nadyca » 20 mar 2018, 20:42

Susan Elizabeth Phillips: Junak njenega srca, 1 točka (zgodba se dogaja pozimi)[/color

To je zadnja izmed trinajstih knjig iste avtorice, ki sem jih prebrala in se nahajajo v ptujski knjižnici. Ta ima sicer tudi bogatega glavnega junaka (Theo) in revno junakinjo (Annie), a ni "osladna" kot so ostale, temveč se bere kot kriminalka. Annie pride na otok sredi zime, ki je sploh ne mara, prav tako tudi hiše v kateri živi ne. Thea se spominja kot svoje prve najstniške ljubezni, a si vseeno želi, da ne bi bil na otoku. Zgodba ne bi imela zapleta, če se ne bi zgodilo ravno to! Vse do zadnjega sem sumila napačno osebo, ki se je spravila nad Annie in jo je želela pregnati z otoka. Prepričana sem bila, da je ljubosumna Jaycie kriva za vse Annine nevšečnosti (razmetana hiša, streljanje na njo, uničevanje njenih lutk...), a na koncu se izkaže, da so vse to zakuhale vaške ženske (čenče), ki so imele z njeno hiško drugačne načrte.
Napeto in zanimivo branje!

Nadyca

PrispevekNapisal/-a Nadyca » 01 apr 2018, 22:10

Chris Cleave: Druga roka, 2 točki (knjiga z zlato platnico)

V knjižnici sem šla po vrsti po policah v iskanju knjige z zlato platnico. Nepričakovano, se je izbor pokazal za knjižni biser. Tudi tematika je zelo aktualna - ilegalni prihodi migrantov iz Afrike v Anglijo. Glavna oseba, šele štirinajst letno dekle s psevdonimom Čebelica, več tednov potuje skrita med vrečami čaja v podpalubju tovorne ladje. Po prihodu v Anglijo za dve leti obtiči v azilnem domu, od koder ji po naklučju uspe pobegniti. Njena zgodba se prepleta z zgodbo novinarke Sarah. Srečata se samo za trenutek na Nigerijski obali. Čebelico lovijo vojaki, ker sta skupaj s sestro očividki pokola v njuni vasi. Sarah reši Čebelico tako, da si za njo odreže sredinec na roki, njena sestra pa nima te sreče, saj Sarahin mož nima toliko poguma.
Ob branju te knjige se zamisliš nad početjem belcev v afriških državah. Pretresejo me Čebeličine besede:"Brazgotine se nam morajo zdeti lepe. Prav? Naj bo to naša skrivnost. Kajti lahko mi verjamete, da brazgotina ni znamenje umiranja. Brazgotina pomeni, da smo preživeli." Kako groteskno je ime Čebeličine sestre Nkiruka, ki pomeni "prihodnost je svetla". Toda njena se je končala na nekem prevrnjenem čolnu, ko jo do nezavesti posiljujejo vojaki, da bi ji na koncu polomili vse kosti.
Sarah in Čebelica se srečata v Londonu. Zelo krute, a žal še kako resnične, so Čebeličine besede:" Vi živite v svetu strojev in sanjarite o tistih, v katerih bije srce. Mi sanjamo o strojih, saj vidimo, kam so nas pripeljali tisti s srcem."
Čebelico deportirajo nazaj v Afriko in tudi Sarah ji ne more pomagati. Čisto na koncu knjige, na zadnji strani, izvem, da je Čebeličino pravo ime Udo, kar pomeni MIR.
"Mir je čas, ko lahko ljudje drug drugemu povejo svoja prava imena"

Nadyca

PrispevekNapisal/-a Nadyca » 05 apr 2018, 19:54

Michel Houellebecq:Podreditev, 3 točke (knjiga, kjer je avtor Francoz)

Knjiga, ki mi je dala misliti! Roman je zelo kritičen do francoskih intelektualcev, ki vidijo samo svoje koristi in jim ni mar za druge. V resnici gre za "provokativno napoved bližnje prihodnosti Evrope". In kaj nas čaka? Islamizacija! Glavni lik romana je profesor književnosti na eni izmed pariških univerz, ki se požvižga na dogajanje okrog sebe. Malo mu je mar, da je na volitvah zmagala Muslimanska bratovščina. Zmaga pa prinese številne spremembe in to največ v šolstvu, ker sta "zanje bistveni demografija in izobrazba;v njihovih očeh je stvar zelo preprosta, tisti del družbe, ki ima večji odstotek rodnosti in ki mu uspeva predajati svoje vrednote, zmaga; gospodarstvo, celo geopolitika sta zgolj pesek v oči; tisti, ki nadzoruje otroke, nadzoruje prihodnost in pika.Zato je edino, glavno in ultimativno področje, kjer hočejo absolutno doseči svoje, izobraževanje." in kaj hočejo? Islamska izobrazba ne more biti mešana; za ženske bodo odprte samo določene smeri in študiji. "V resnici si želijo, da bi se večina žensk po osnovni šoli usmerila h gospodinjskim šolam in se čim prej poročila - manjši odstotek žensk pa bi lahko pred poroko študiral literaturo ali umetnost." Naš profesor na začetku izgubi službo, a mu pri 44-tih dajo enako penzijo kot je bila njegova trenutna plača. Kmalu se začne družiti s profesorji, ki so se spreobrnili v islamizem, dobili velike hiše (od Židov, ki so zbežali v Izrael) in več žena ter obdržali svoje profesure. Na koncu se tudi on spreobrne, sprejme islamizem in je navdušen nad mnogoženstvom (tako kot večina moških!).
In zakaj mi je ta knjiga dala misliti? Ker ne gre za znanstveno fantastiko, temveč realnost, ki se počasi udejanja. V Londonu je že župan islamske vere. Je to že začetek konca Evrope, ki jo poznamo? In kaj bo našim hčeram prinesla prihodnost??? :thumbdown:

Nadyca

PrispevekNapisal/-a Nadyca » 12 apr 2018, 18:10

Alain Fournier: Veliki Meaulnes, 2 točki (knjiga z grdo platnico)

Tudi tokrat sem šla v knjižnico, izbrala polico in šla po vrsti iščoč knjigo z grdo platnico. Izbrana knjiga je najbrž brez konkurence. Pozneje sem ugotovila, da je knjiga tudi stara in bi lahko šla tudi v drugi kriterij.
Veliki Meaulnes je fant, ki se nenadoma znajde v učiteljski družini kot rejnik. Nabrit je z vsemi žavbami in manjši otroki kar vpijajo njegove dogodivščine. Spoprijatelji se z učiteljskim sinom in to prijateljstvo z leti doživlja vzpone in padce, a se kljub vsemu obdrži.
Knjiga mi je bila zanimiva, saj je bilo nenavadno brati o načinih poučevanja, učiteljskemu delu in poklicu pred petdesetimi leti, pa tudi odnosu takratnih učencev do učitelja. Želela bi si, da bi marsikaj veljalo še danes.
Priloge
Alain Fournier, Veliki Meaulnes.jpg
Alain Fournier, Veliki Meaulnes.jpg (246.42 KiB) Ogledan 2615 krat

Nadyca

PrispevekNapisal/-a Nadyca » 18 apr 2018, 10:16

Maya Banks: V postelji z bojevnikom, 2 točki (knjiga, kjer glavni junak nosi uniformo)

Roman je romantične narave. Tokrat sta vlogi zamenjani, saj je glavna junakinja (Mairin, nezakonska kraljeva hči) bogata, glavni junak (Ewan McCabe, bojevnik in vodja klana) pa tisti, ki z njeno doto pridobi vse za preživetje svojega klana. Oba imata v ljubezenskem razmerju težave, ker je Mairin vse življenje preživela v samostanu med nunami, Ewan pa kot robat bojevnik nima v sebi nič nežnosti. Njega sem si predstavljala kot Martina Krpana, njo pa kot črnolaso saško Lendero! Njuna medsebojna ljubezen pa premaga vse ovire: tudi spletkarjenje proti njima in njeno ugrabitev.
Knjiga za lahkotno poletno branje.

Vrni se na

Kdo je prisoten

Po forumu brska: Bing [Bot] in 2 gostov