Bralni izziv 2018 - Manjula

Na tem forumu se nahajajo vsi potekli in aktualni bralni izzivi.

Moderator: The Book Crusaders

Manjula
Opravljen celotni bralni izziv 2018

Re: Bralni izziv 2018 - Manjula

PrispevekNapisal/-a Manjula » 23 apr 2018, 23:25

Steven Galloway: Sarajevski čelist
Branje tega romana, ki ima manj kot 200 strani, se mi je vleklo skoraj dva tedna. Nekako mi ni steklo, razmišljam, mar zaradi resnično dušeče vsebine (vojna na Balkanu) ali včasih zatikajoč se stil pisanja, stavki mi niso hoteli steči v lahkotno branje. No, kot omenjeno, zgodba nikakor ni lahkotna, kar v nobeni vojni resnično ne more biti, sploh pa nedaleč od nas ne v okupiranem Sarajevu v 90-ih letih prejšnjega stoletja.
Galloway predstavi vsakdan treh oseb, ki vztrajajo v svojem mestu, brez elektrike, tekoče vode, z minimalno količino hrane, katerih skupna točka je tudi ta, da so deležni glasbe sarajevskega čelista, ki igra skladbo v spomin na žrtve granate dvaindvajset dni zapored. Za vsako žrtev ena glasbena ponovitev ne glede na moč obstreljevanja s hribov in tveganja, da ustrelijo tudi glasbenika samega. Kar tesnobno sem se počutila, ko so Kenan, Dragan in Strelica hodili po mestu z zavestjo, da so lahko tarča ostrostrelcev s hribov, naj prečkajo cesto ali ne, naj hodijo naravnost ali cikcak? Bojo preslepili ostrostrelca, če tečejo?
Glede na to, da je Steven Galloway anglosaški pisatelj, se mi zdi, da je kar dobro zadel orise sarajevskih predelov in ja, tudi bosanski melos in črni humor kot ga poznamo v Sloveniji.

Manjula

PrispevekNapisal/-a Manjula » 10 maj 2018, 16:45

Ivana Djilas: Hiša

Tole knjigo sem imela že nekaj časa na svojem bralnem seznamu. Želela sem prebrati, kako je avtorica ubesedila svoj boj za streho nad glavo oz. spoznanje, da so streha in posledično stroški življenja preveliki. Mislim, da se njena/naša generacija zlahka poistoveti s tematiko, ki jo predstavi v svojem prvencu Hiša. Služba, partnerstvo, otroci, manevriranje med njimi, odkljukavanje obveznosti na dnevnih, tedenskih, mesečnih in finančnih seznamih. Tako resnično, tako vsakdanje banalno kot bi opisovala marsikoga od nas. In odnos med glavno junakinjo in njenim možem – ah, kar zabolelo me je – eden govori, drugi ne sliši oz. ne posluša, tudi to je pogost moment v mnogih zvezah. Presrečna sem, ko v knjigi srečam podobne situacije kot se dogajajo v vsakdanjem življenju slehernika in ne le knjižnega junaka. Zato moj poklon Ivani Djilas za dobro ujet vsakdan generacije 30 in 40 letnikov.

Manjula

PrispevekNapisal/-a Manjula » 05 jun 2018, 15:05

Margaret Mazzantini: Sijaj
Tudi tretja v slovenščino prevedena knjiga italijanske pisateljice Margaret Mazzantini me je navdušila. Njen slog pisanja je resnično osupljiv in prav posrka te vase. Ko sem se lotila branja, nisem imela nobenega predznanja o vsebini – če bi ga imela, se morda niti ne bi lotila branja, vem, sem morda pač nekoliko starokopitna in »neliberalna«. Vendar, knjige širijo obzorja, knjiga je orožje (proti neznanju in predsodkom), zato sem hvaležna, da sem jo prebrala in s tem spoznala ljubezen v vseh njenih oblikah in razsežnostih. A je ljubezen v Sijaju zmagala in premagala vse ovire do odrešujoče sreče? Pravzaprav ne, bilo je veliko navdihujočih čutnih trenutkov, konec pa… nikakor ni izpolnjujoč. Občudovanja vreden se mi zdi tudi zorni kot opisovanja, avtorica piše v prvi osebi moškega spola, poistoveti se z Guidom, z moškim, z njegovim erosom, čeprav nisem dobila občutka, da bi Guido v odnosu imel dominantni ženski pol. Izpostavila bi tudi (ne)sprejemanje homoseksualnosti na tradicionalnem italijanskem jugu in v liberalnem angleškem okolju.

Manjula

PrispevekNapisal/-a Manjula » 25 jun 2018, 08:34

Charles Knickerbocker: Zdravniki
Knjiga bi sodila tudi v rubriko starejšega dela od 50 let, pa sem jo raje uvrstila med tiste, katerih junak nosi uniformo, tokrat zdravniško. Dogajanje je postavljeno v predvojni čas v Združenih državah. Avtor, tudi sram zdravnik, spremlja profesionalni razvoj zdravnika Johna Cresta od začetka študija pa vse do odrasle in zrele profesionalne kariere. Avtor predstavi mnogo dilem zdravniškega poklica, od iskanja področja, ki posamezniku leži (npr. kirurgija ali klinično diagnostično delo) preko stroškov zdravljenja, odnosa do pacientov in odnosa do lastnega poklica, poklicnih zmot in napačnega zdravljenja – to so teme, ki so aktualne v vsakem obdobju, tudi danes, ko se srečujemo z zdravniškim svetom kot pacienti ali pa spremljamo televizijske nanizanke.
Crest je pvi v svoji družini, ki se je izobrazil za zdravnika, njegovo zasebno in poklicno življenje pa je zaznamovano z zdravniško aristokratsko družino Parkindale. Zanimivo se mi zdi, kako je avtor spretno (in s kančkom psihoanalize) pripeljal pripovedni lok do zaključka, kjer ima moralno zmago vendarle Crest.

Manjula

PrispevekNapisal/-a Manjula » 19 jul 2018, 10:43

Tadej Golob: Dajte Gogiju žogo

Knjigo sem želela prebrati, da pobliže spoznam košarkarski vzpon Gorana Dragića in zakulisje prehajanja iz kluba v klub. In ravno to knjiga tudi ponuja: opis Gogijeve vztrajnosti in talenta od preigravanja in zabijanja košev na bližnjem igrišču pa vse do NBA lige. O Gogiju pripovedujejo njegovi bližnji, družina, prijatelji, menedžerji, trenerji in soigralci, pravzaprav je knjiga skupek pripovedi drugih oseb, ki so zbrane skupaj v linearni tok košarkarske zgodbe o Gogijevem uspehu do leta 2015. Čuti se pripovedni stil vsakega posameznika, rdeča nit pa je Gogi. Zgodba je vsekakor zanimiva in s tega vidika je knjiga tudi vredna branja, nikakor pa to ni literarno delo, ki bi s svojim slogom zadovoljilo zahteven bralni okus. Pravzaprav sem se celo vprašala, koliko je v knjigi Golobovega avtorskega dela, saj so se mi določena poglavja zdela kot transkripcija pripovedi Gogijevih sopotnikov.

Manjula

PrispevekNapisal/-a Manjula » 01 avg 2018, 15:13

Erica Jong: Strah pred letenjem
Prva izdaja romana Strah pred letenjem je v slovenščini izšla leta 1978 in s svojo dolgočasno trdo modro platnico, ki jo prekriva beli ovitek s črtami, deluje zastarelo, nesodobno in nezanimivo, zato jo (subjektivno) uvrščam pod knjigo z grdo platnico.
Ko knjigo odpreš in začneš brati, te zajame val ženske iskrene in neposredne pripovedi glavne junakinje Isadore Wing. Isadora, poročena s psihoanalitikom, začne pripoved svojega življenja s strahom pred letenjem na letu New York – Dunaj, kamor spremlja moža na kongres psihoanalitikov. Vrtinči se v samoanalizi družinskega ozadja, prvega zakona, aktualnega moža in v svojih erotičnih in spolnih fantazijah. Na kongresu spozna ljubimca, ki ji zamaje tla pod nogami. Bo izpolnil njeno spolno poželenje? To lahko izveste, če preberete knjigo.
Mene pa je pritegnil način, kako neposredno za žensko v sedemdestih letih prejšnjega stoletja ubesedi v pisni obliki svoje številne spolne fantazije (zaradi tega velja roman za feministično klasiko). Ko sem se že zamislila nad pestrostjo njenih fantazij in doživetij, se je nekje med besedilom vrinilo nekako izven konteksta vprašanje bralcu: Saj vendar ne mislite, da je vse res?
Zdi se mi, da je Isadorin strah pred letenjem z letali v romanu postranskega pomena, razen če ga razumemo v prenesenem smislu, da se prepusti trenutnemu navdihu, se znebi strahu in pogumno odloči med zvestobo možu in pobegu z ljubimcem. Erica Jong, katere junakinja je Židinja, razglablja tudi o židovstvu, se dotika njegovega preganjanja v dobi nacizma. Veliko je dialogov moški-ženska z zornega kota psihologije in psihoanalize, saj sta vendar oba, mož in ljubimec psihoanalitika.

Manjula

PrispevekNapisal/-a Manjula » 03 sep 2018, 22:39

Nancy Madore: Uročene Ženske erotične zgodbe za lahko noč
Vsi se spomnimo junakinj klasičnih pravljic, ki smo jih poslušali kot otroci in ki jih morda zdaj beremo že svojim otrokom, Pepelka, Sneguljčica, Lepotica (in zver), Zlatolaska, Grda račka. Omenjene deklice je Nancy Madore predstavila kot odrasle seksapilne ženske, hrepeneče ne samo po ljubezni, ampak po intenzivni spolni zadovoljitvi in telesni ekstazi. Lahko samo ugibamo, kaj je spolno dozorela Sneguljčica doživela s sedmimi palčki (uročenimi kraljeviči) ali pa Zlatolaska v hišici treh medvedov. Namesto cesarja je nova oblačila pokazala cesarica.
Zgodbe Nancy Madore so čista erotika, vendar zapisane nadvse subtilno, pravzaprav nežno, s čimer se je ohranil pripovedni tok originalnih pravljic. Mi je bilo všeč? Ok, zanimiva interpretacija pravljic. Moram povedati tudi, da sem naslov, ki je na knjigi zapisan s pisanimi črkami, dolgo brala kot Ukročene (namesto Uročene).

Manjula

PrispevekNapisal/-a Manjula » 18 sep 2018, 12:29

Audrey Niffenegger: Njena skrivnostna dvojčica
Če ne bi sodelovala v bralnem izzivu, skoraj zagotovo ne bi iz knjižne police vzela te knjige, saj mi opis na hrbtni strani ni obetal zgodbe po mojem okusu. Prve strani so se mi vlekle, kakšen stavek sem morala (zaradi tipkarskih napak) prebrati še enkrat, da sem razumela, kaj hoče povedati. Nekje na tretjini knjige pa me je zgodba dobesedno posrkala in sem branje kar težko odložila. Srečamo se z dvema paroma dvojčic, dveh generacij (mati oz. teta ter hčerki oz. nečakinji). Skupno obema paroma je, da je ena dvojčica dominanta, druga pa na neki točki želi samostojno ločeno življenje od svoje dvojčice. Kako jima uspe? Treba bo prebrati knjigo. Zgodba mi je dala misliti tudi o življenju onkraj življenja, torej po smrti, ko duh zapusti telo in ima sposobnost še vedno spremljati drage osebe. Po knjigi sodeč, ne bi mogla reči, da je duh Elspeth brez telesa svoboden v vseprisotni sreči (v nebesih, nirvani), temveč si želi početi stvari, ki jih je bila vajena v življenju v telesu, npr. branje, bližina z Robertom. Ko že načenjam like zgodbe, ne vem, zakaj sploh je v dogajanje postavljen tudi obsesivno-kompulzivni Martin. Pravzaprav je zgolj statist, ki mu je, da bi bil bolj zanimiv, avtorica nadela nevsakdanjo motnjo.

Manjula

PrispevekNapisal/-a Manjula » 24 sep 2018, 23:06

Ivan Sivec: Triglavski kralj
To je prva knjiga najbolj plodovitega slovenskega pisatelja, po kateri sem posegla. Gre za drugo izdajo (auto)biografije Jakoba Aljaža, ki je izšla v letu 2018.
Sivec pripoveduje v prvi osebi življenjsko pot duhovnika in ljubitelja planin Jakoba Aljaža vse od rojstva pa do dni tik pred smrtjo. Oriše njegova prepričanja, predanost Bogu in planinam, hkrati pa umeščenost v fare, kjer je služboval, najdlje na Dovjem. Poleg vere in ljubezni do hribov izpostavi tudi Aljaževo trdno narodno zavest, ki kljubuje nemški tako v dolini kot v hribih. Jezik je preprost, tekoč, zato se knjiga lahko prebere na dušek. Nasmejala sem se ob pripombi, ki so jo dajali njegovi farani, češ da je Aljaž kot duhovnik dal vsakemu odvezo, če se je le odpravil v gore, še najraje na njegov ljubi Triglav.

Manjula

PrispevekNapisal/-a Manjula » 15 okt 2018, 22:46

Kazuo Ishiguro: Ostanki dneva
S težavo sem se prebijala skozi roman Ostanki dneva. Roman nobelovega nagrajenca mi je toplo priporočila prijateljica, ki ljubi angleški način izražanja. In res, butler Stevens pripoveduje svoje spomine v brilijantno vljudnem, discipliniranem in zadržanem angleškem slogu, ki je od mene zahteval polno pozornost pri branju, včasih pa sem knjigo kar na sredi strani odložila. Stavki so bili prepolni zapletanja... Kakor je način pripovedovanja glavnega junaka vljuden in premišljen, so takšni tudi njegovi pogovori z gdč. Kenton in opažanja, ki letijo na njegova delodajalca. Tudi Stevensov odnos do dela je nadvse resen, tako resen in zavzet, da mu uidejo drobne radosti, ki delajo življenje polno, spregleda naklonjenost gdč. Kenton v časih, ko sta bila sodelavca. Vendar zvečer, ob koncu dneva, ugotovi, da najlepši čas šele prihaja. Odleglo mi je, ko sem knjigo prebrala do konca in zdaj želim brati kratke in izčiščene stavke…

Vrni se na

Kdo je prisoten

Po forumu brska: Bing [Bot] in 0 gostov