Bralni izziv 2018 - medvedka

Na tem forumu se nahajajo vsi potekli in aktualni bralni izzivi.

Moderator: The Book Crusaders

Uporabnikov avatar
medvedka
Bralni izziv 2018 s 4 zvezdicami
Kraj: Vuzenica
Kontakt:

Bralni izziv 2018 - medvedka

PrispevekNapisal/-a medvedka » 02 jan 2018, 18:50

Slika
Če želite, da bi bili vaši otroci pametni, jim berite pravljice. Če želite, da bi bili še pametnejši, jim berite še več pravljic. (A. Einstein).

Uporabnikov avatar
medvedka
Kontakt:

Re: Bralni izziv 2018 - medvedka

PrispevekNapisal/-a medvedka » 02 jan 2018, 18:51

Slika

1. Knjiga, kjer je avtor Francoz ali Nemec.
2. Knjiga z zlato ali bež platnico.
3. Knjiga, ki ima v naslovu dve besedi.
4. Prva knjiga tvojega najljubšega avtorja.
5. Knjiga, kjer je na platnici žival.
6. knjiga z grdo platnico.
7. Avtor knjige je mlajši od tebe.
8. Strip.
9. Zgodba se dogaja v času vojne.
10. Zgodba se dogaja pozimi.
11. Knjiga avtorja, s katerim si delita prvo črko priimka.
12. Knjiga, kjer glavni junak nosi uniformo.
13. Po lastni izbiri.
14. Knjiga, ki se dogaja v dveh svetovih.
15. Knjiga z več kot 500 stranmi.
16. Najljubša knjiga tvojega prijatelja
17. Knjiga, kjer se pojavita dvojčka ali dvojčici.
18. Zgodba se odvija v srednji šoli.
19. Knjiga starejša od 50 let.
20. naslov se začne s črko B.
21. Knjiga avtorja s psevdonimom.
22. Knjiga, ki si jo dobila v dar.
23. Knjiga, ki je izšla leta 2018.
24. Knjiga, ki temelji na pravljici.
25. Zgodba se odvija v vsaj 3 različnih državah.
Nazadnje uredil/a medvedka dne 30 okt 2018, 10:02, skupaj urejeno 27 krat.
Če želite, da bi bili vaši otroci pametni, jim berite pravljice. Če želite, da bi bili še pametnejši, jim berite še več pravljic. (A. Einstein).

Uporabnikov avatar
medvedka
Kontakt:

PrispevekNapisal/-a medvedka » 04 jan 2018, 22:33

21. naloga - knjiga avtorja s psevdonimom: Julia Quinn - Vojvoda in jaz

Slika

OCENA: *****

LED PREBIT :angel2:

Že dolgo nisem prebrala dobre "srednjeveške" romance. Nekako sem že kar pogrešala gospe z oblekami, krinolinami, frizurami... gospodiče, ki se trudijo splezati pod obleko gospodičen, vseh nedolžnih in sladkih.
meni osebno so bili v tej knjigi najbolj všeč bratje gospodične Daphne. Saj so jo vseskozi branili, bili točno tam kjer so morali biti, da so ohranili njeno čast. A na koncu so se izkazali kot bratje na katere se je lahko zanesla in so ji s svojimi dejanji izkazali vso bratsko ljubezen. Predvsem pa to, da je njihova sestra - njihova kri in da se nanje vedno lahko opre in najde tolažbo pri njih, čeprav bi morali koga pri tem ubiti.
Prav to njihovo pripadnost sestri opisuje dogodek, ko naj bi prišlo do dvoboja med Anthonyem in Simonom. a Daphe ne bi bila to kar je bila, če se ne bi vmešala v vse skupaj. A reakcija bratov opisuje kako so jo imeli radi in so jo cenili. V tem svetu okoli 1820 ni bilo ženske časti in noben moški ne bi dopustil, da ženska stori kaj tako nezaslišanega. Tukaj pa je prav zaradi teh iskrenih družinskih vezi vse postavljeno na glavo.
Ob tem se moremo zavedati, da je družina tista, ki naj bi ti vedno stala ob strani, te zakrivala pred radovedneži, te čuvala pred čustveno izčrpanostjo predvsem pa bila tukaj, da te ljubi.
Zanimiva in hkrati lahko berljiva knjiga.

Uporabnikov avatar
medvedka
Kontakt:

PrispevekNapisal/-a medvedka » 15 jan 2018, 22:25

2. naloga - knjiga z zlato ali bež naslovnico: Jude Deveraux - V zlato odeti dnevi

Slika

OCENA: ****
Škotska romanca, ki je polna nenadnih zasukov. Knjiga na začetku ponuja klasično škotsko romanco z vsemi zapleti okoli poroke. A tukaj se dogodki vendarle preselijo iz škotske še v Ameriko. Bilo je izredno zanimivo branje, saj še nisem naletela na kakšno podobno knjigo, da se romance selijo čez lužo.
zgodba kot sama ima veliko različnih dogodkov, včasih že skoraj preveč, ki se zasučejo v čisto drugo smer, kot bi si bralec zaželel oz. predvideval.
zakaj 4 zvezdice? preprosto zato, ker knjigi manjka nekaj popra ali pa sem spet preveč podobnih knjig prebrala v zadnjem času. A od vsega mi je v knjigi bilo najbolj všeč, da se ženske niso pustile in je Edilean ustanovila svoje podjetje, kjer je pomagala ženskam, ki so bile potisnjene v surov Novi svet. Tukaj se Edilean, Harriet in Thabita pokažejo kot ženske, ki so kos vsemu svetu. A žal Edilean še vedno ne ve, da jo Harriet "ujčka" pred krutim realnim svetom. še posebej pa pred Jamsom (Harrietin brat), ki bi rad živel lagdno življenje Angleškega plemiča na plečih ljubke ženske, ki pa ima oči za nekoga čisto drugega. Za Angusa, ki bi zanjo dal življenje.

Ah je ljubezen čudovita! A kako je opisana v tej knjigi vam ne bom izdala. Kar vzamite jo v roke in preberite. Pa boste doživeli pravi vihar raznoraznih čustev.
Nazadnje uredil/a medvedka dne 30 jan 2018, 21:28, skupaj urejeno 1 krat.

Uporabnikov avatar
medvedka
Kontakt:

PrispevekNapisal/-a medvedka » 19 jan 2018, 16:58

3. naloga - knjiga, ki ima v naslovu dve besedi: Sabine Štrubelj - Siva dama

Slika

Po dolgem času sem naletela na knjigo slovenskega avtorja, ki sem jo pojedla v 2 dneh. Komaj in komaj sem jo odložila. Zgodba je napisana lahkotno, tekoče, in v takšnem zapletu, ki ga niti v sanjah ne bi razpletel sam.
Predvsem, mi je bilo všeč, da je avtorica uporabljala sodobna imena, ki so mednarodna. In meni zelo blizu. Še posebej mi je bil všeč Aleks. Tudi mojemu sinu je tako ime in bi bila zelo vesela, če bi odrasel v takšnega čutečega moškega, ki bi za svojo ljubezen naredil vse.
Čeprav avtorica Aleksa na začetku opiše kot nadvse ošabnega in vsega naveličanega mladega bogataša. Ga skozi zgodbo spoznamo kot moškega, ki ljubi, predvsem pa trpi zaradi ločitve od žene. Zgodbe vam ne bom pisala - vzamite knjigo v roke. predvsem pa vas bo Lana naučila, kaj je to ljubezen, kako jo prepoznati, predvsem pa kako odpuščati v imenu ljubezni.
In čeprav Valerija ups Vanesa ljubi svojega moškega, zaradi sebe zahteva ločitev. A na koncu ju ne loči razveza ampak ... kar preberite :019:

Všeč mi je bilo tudi, da so stavki tvorjeni tekoče, lepo se bere. Predvsem pa se vidi, da je pisana v slovenščini in ni prevod. Bravo avtorici :goodjob:

Uporabnikov avatar
medvedka
Kontakt:

PrispevekNapisal/-a medvedka » 30 jan 2018, 21:27

22. naloga - knjiga, ki si jo dobila v dar: Cristina Caboni - Tako diši ljubezen

Slika

Knjigo mi je lani za rojstni dan podarila sodelavka. Ko mi je predala darilo, mi je rekla, da si ni mogla pomagat in mi je kupila knjigo, ker sem tak knjižni molj. :022:

Knjiga je lahkotno branje za v nedeljo popoldan, namesto kakšnega romantičnega filma.
Elena se kot najstnica upira babici in njenim čarom parfumov. Izhaja namreč iz znane rodbine Rossi, ki že dolga stoletja izdelujejo parfume. Ne bom vam opisovala zgodbe, ker je taka, da te kar potegne vase.
V knjigi opisuje zapleten odnos njene mame do nje in do njenega očima. Elena se z njim nikoli ni dobro razumela, saj je vedno dal vedet da to ni njegov otrok. Mama pa je vztrajala v razmerju z njim in je malo Eleno raje odpeljala k babici v Firence.
Mož me je vprašal kakšno knjigo berem. Kar nekaj časa sem rabila, da sem mu na kratek način opisala knjigo: Sodoben ljubezenski roman, s pridihom preteklosti. In prav to mi ta roman ponuja. iskreno sem bila vesela, da je še nekdo, ki piše romane, kjer ni polno erotike v njem in je tak ljubezenski roman, kjer lahko priteče tudi kakšna solzica. Ob enem pa se mi je zdelo, da stojim sredi parfumerije in vonjam vse te esence,... s katerimi meša parfume. Kar prsti so me zasrbeli, da bi si kar zmešala nekaj svojega. A na koncu nas avtorica povabi v parfumerijo, kjer resnično izdelujejo takšne parfume za dušo in predvsem me je presenetilo dejstvo, da parfum glavnih treh žensk v knjigi lahko kupiš.
Pa še nekaj me je izredno pritegnilo v tej knjigi. Kako avtorica opiše vonj - skozi čustva, da se ti zdi da te kar ponesejo in da jih kar čutiš in vonjaš. Meni iskrena, všečna knjiga, s pravim čarom da te drži poleg in te spusti, dokler ne prebereš zadnje vejice in pike.

Uporabnikov avatar
medvedka
Kontakt:

PrispevekNapisal/-a medvedka » 05 feb 2018, 15:19

8. naloga - knjiga z grdo platnico: David Homeyer - Puščavski jezdec

Slika

OCENA: ***

Tole je bila izredno nehvaležna naloga, ker oceniti naslovnico, je čisto subjektivno. No od vseh naslovnic, ki sem jih v zadnjem času imela v rokah je tale najbolj dolgočasna in meni pač ni bila všeč.

Žanr knjige je znanstvena fantastika, ki se dogaja na Zemlji. Vsa knjiga opisuje dogajanje okoli velike dirke. Na tej dirki je dovoljeno vse, samo da prideš do cilja. Glavna nagrada je karta za Nebeško Bazo, kjer živijo izbranci in tisti, ki imajo denar. Zemlja je namreč pustinja na kateri nič več ne uspeva, zrak je onesnažen. Vsi, ki ne dirkajo pa delajo v rudniku.
Knjiga izredno spominja na filme Pobesneli Max, Potopljeni svet in podobno. A vendarle, nekje v kotičku svoje duše imam rada take ZF knjige, kjer lahko daš svoji duši prosto pot, po drugi strani si pa lahko misliš, kako smo srečni, da živimo tukaj in zdaj, ko je okoli nas še polno gozdov. Drugače znaš gledati na stvari okoli sebe.
Dirka je sestavljena iz več etap, le prvo in zadnjo etapo je potrebno obvezno prevoziti, vse ostale lahko obideš čez puščavo in če preživiš si moralni zmagovalec. Adam, Kane in Sadie vozijo dirko skupaj. Adam je bojazljivec, ki je že večkrat hotel vplačati štartnino a zaradi osebnih razlogov ni vplačal. Kane se prikaže od nikoder, potegne iz Adama bojevnika a na koncu se izkaže, da je bila ta dirka tudi zanj zelo pomembna. Sadie, punca, ki popravlja motorje, ki obvlada vožnjo. želi se maščevati Polkovniku, ki ji je odvzel delavnico. Njihove zgodbe se prepletajo a na koncu vseeno zmaga prijateljstvo med njimi. Rek: Eden za vse, vsi za enega tudi tukaj premaga vse ovire. Že na naslovnici piše: DIRKA ZA UPANJE. DIRKA ZA LJUBEZEN. DIRKA ZA MAŠČEVANJE. Ni slaba, je pa prevenec in zdaj bi jaz nadaljevanje.

Uporabnikov avatar
medvedka
Kontakt:

PrispevekNapisal/-a medvedka » 12 feb 2018, 20:53

16. naloga - najljubša knjiga tvojega prijatelja: Luanne Rice - Zvezdni utrinki 1 in 2. del.

Slika
Slika

Zgodba se odvija v primorskem metu blizu New Yorka. Brata Tim in Alan se zaljubita v isto dekle. Alan kot starejši brat Dianne prepusti Timu in se ne bojuje zanjo. Tim in Dianne sta srečna, zaljubljena in zdi se, da bosta večno skupaj. A ko izvesta, da njujin otročiček le ne bo podoben vsem ostalim, se Tim odloči in ju zapusti.

Zgodba je napisana tako tekoče, da sem jo prebrala kar takoj in komaj sem čakala, da obrnem list, da vidim kaj se bo zgodilo. V knjigi mi je bilo vščeč to, da me ne izpusti iz svojih strani. Ali kot je pravila Julijna babica, če se je potrebno skriti, se najlažje skriješ med stranmi dobre zgodbe.
V tej knjigi nastopajo v večini osebe s pozitivnimi lastnostmi in a ko spoznamo Buddya nasilneža, bi mu najraje naredila isto kot je naredil on svoji družini. Saj na eni strani gledamo družino, ki se ima neizmerno rada in bralec prav trpi poleg Dianne ko sama sebe sprašuje kako bi bilo, če bi imela zdravo punčko.
Na drugi strani mesta živi mala deklica Amy, ki je stara toliko kot Julija. A njena družina ni ljubeča. Amy, njena mami in majhen psiček so deležni vsega drugega samo ljubezni ne. In Amy se izkaže za zelo pogumno deklico, ki temu nasilnežu naredi konce. Dr. Alan jo namreč predstavi Dianne in tam najde zavetje. Tisto noč ko želi Buddy narediti psičku nekaj izredno slabega, ga reši prav Amy in se mu upre.
Amy pri Dianne spozna kako je, če živiš v družini polni ljubezni.
Glede na to, da so mi otroci in njihove stiske blizu mi je bilo te odlomke, kjer se nad otrokom izvaja nasilje izredno moreče in grozne. takšne knjige, mi osebno dajo elan, da otrokom v službi dam vso ljubezen in predvsem zdravo okolje, kjer se lahko razvijajo.

Že tolikokrat sem se tukaj ponovila, ljubezen do otrok je tisto iskreno in pravo čustvo. zato pa je potrebno vse otroke zaščititi pred takšnimi nasilneži.

Povedala sem vam samo delček zgodbe, ki je navdušila najprej mojo prijateljico, sedaj pa tudi mene. A v zgodbi je tudi še vse kaj drugega, kot rešitev uboge Amy, psička in ljubezen med Dianne in Alanom. Zgodba predvsem opisuje, kako mama vidi svet okoli sebe, če ima poleg sebe otroka, ki je drugačen kot drugi.

Uporabnikov avatar
medvedka
Kontakt:

PrispevekNapisal/-a medvedka » 28 feb 2018, 22:46

15. naloga - knjiga z več kot 500 stranmi: Karl Ove Knausgard - Moj boj

Slika

OCENA: **

Ta knjiga je bila zame rahlo mučenje. Verjetno so naslednji deli bolj zanimivi. Tukaj pa le opisuje svoje srednješolsko življenje in doživljanje očetove smrti. Vso knjigo sem se spraševala, kaj mu je oče storil takšnega, da ga sovraži, da z njim nima nekega normalnega odnosa. najbolj me je pritegnilo to, da je vedel kako je oče razpoložen po hoji, po glasu in grimasah. Verjetno smo vsi tako navajeni. A nikjer ni zapisano, da bi se oče nad njim znesel psihično ali fizično.
Je pa doživel ogromno srednješolske svobodo. Bolj kot smo je navajeni v našem delu sveta. Vem, da je na severu otrok prej izpostavljen svetu, da se prej osamosvoji. A tukaj je bila vmes še ločitev med mamo in očetom.
Na koncu ko oče umre, ugotovita z bratom, da je babica postale med tem dementna in ne skrbi več zase. Ob vsem tem pa ji še umre sin med pijančevanjem v njeni hiši. Karl Ove in brat poskrbita za pogreb in za hišo. A nikakor nista prepričana, da je oče res odšel.

Slog pisanja mi je bil všeč, tu bi bila nepoštena, če bi rekla da ne. A vseeno se da ti dve tematiki skrajšati in jih napisati na polovici strani. Knjiga ima čez 500 strani. Všeč pa mi je tudi odnos med bratoma. Nekako me spominja na moj odnos z bratom. Imela sva se rada a če je bilo potrebno je bruhal tudi vulkan. Ostajava povezana in tudi najini otroci se veliko družijo. A nekatere teme so ostale zaklenjene. Se je pa lepo spominjat najinega otroštva in iger na prostem. To se trudiva oba dati najinim otrokom.

Uporabnikov avatar
medvedka
Kontakt:

PrispevekNapisal/-a medvedka » 15 mar 2018, 18:53

11. naloga - Knjiga avtorja s katerim si delita prvo črko priimka: Erin Morgenstern - Nočni cirkus

Slika

OCENA: ****

Iskati pisatelja na prvo črko priimka je bilo lažje, kot na črko v imenu. A najti pisatelja, ki napiše zanimivo knjigo je malo težje.
Knjiga je pravo popotovanje v svet iluzij, cirkusa in tekmovanja. Glede na to, da je tekmovanje med dvema največjima iluzionistoma tistega časa, bi človek pričakoval, da se bo kresalo. A na trenutke predolga in razvlečena knjiga te le pripelje do konca. Do konca, ki te pusti ravnodušnega in ne poteši tvoje radovednosti, kaj se je dejansko zgodilo s Celio in Marcom. Ali sta ostala v cirkusu ali sta odšla in našla svoj raj.
Zgodba po sebi je dobra in zanimiva. Mogoče me je zmotilo, to da bi lahko bila povedana malo krajše. Čeprav tudi iluzija traja nekaj časa, da jo dojameš.
Od knjige mi bo ostalo to, da je potrebno sanjati in poizkusiti doseči svoje sanje. A po drugi strani spet pripoveduje, da se je za ljubezen potrebno boriti in na koncu celo umreti.
Celia in Marc sta od otroštva že okušala svet iluzije in poseganja v njo. Preizkušala sta jo na ogromno načinov in vsak je imel svoje področje, čeprav je končni rezultat to, da sta ustvarila cirkus, ki ga še ni bilo in ga tudi nikoli več ne bo. Ima pa knjige eno izstopajočo lastnost: cirkus in dogajanje v njem opiše tako, da imaš občutek da si dejansko tam in vohaš kokice in jabolka s karamelo.
Bila mi je zanimiva knjiga, z drugačnim slogom pisanja. Predvsem pa me navdušuje to, da v knjigi ni nekih erotičnih prizorov in knjiga temelji predvsem na njunem dvoboju in kdo bo koga. A na koncu se postavi ravnovesje in igralci lahko svojo igro igrajo dalje.

Vrni se na

Kdo je prisoten

Po forumu brska: Bing [Bot] in 4 gostov